Úvod » Manažment » Informačné systémy » Zobrazovacie jednotky

Zobrazovacie jednotky – hlavnou úlohou prístroja na zobrazovanie obrazu je grafickou kartou spracovaný obraz zobraziť na svojej obrazovke. Slúžia na to hlavne monitory, iné displeje a projektory.

Monitory CRT /cathode ray tube/

  • obrazovka osadená predným sklom
  • na obrazovku je z vnútornej strany tienidla nanesený Na luminofor dopadá zaostrený a vychylovacími cievkami usmernený elektrónový lúč generovaný elektrónovým delom.
  • vychylovacie cievky slúžia na umiestnenie elektrónového lúča na každé miesto na obrazovke.

Každý farebný bod pozostáva z troch základných zložiek RGB /red, green, blue/

Ide o tzv. aditívne skladanie farieb, kde 100% z každej farby predstavuje farbu bielu

Presnejšiemu dopadu zväzku elektrónov na jednotlivé luminofordové body napomáha mriežka /maska/.

Vertikálna vychylovacia frekvencia V-SYNC ovláda pohyb lúča hore a dole.

Horizontálna vychylovacia frekvencia H-SYNC ovláda vychyľovanie lúča zľava doprava.

Aby bola stopa dopadajúceho lúča vždy rovnako veľká, musel by dopadať na plochu rovnako vzdialenú a pod rovnakým uhlom. Tieto požiadavky však spĺňa len guľové teleso. Z toho dôvodu – obrazovky v minulosti boli veľmi vypuklé.

Veľmi dôležitá je aj snímková obnovovacia frekvencia. Staré monitory pracovali s frekvenciou f = 60 Hz, teda 60 snímok za sekundu, čo spôsobovalo chronické zápaly spojiviek. Neskoršie za ergonomickú frekvenciu bola považovaná frekvencia 75 Hz. Používatelia sa nakoniec dohodli, že vyhovojúcou frekvanciou na bežnom 17“ monitore je 85 Hz. Obnovovacia frekvencia je tiež závislá od používaného rozlíšenia.

Pre ochranu zdravia a životného prostredia – normy TCO 99 – obmedzuje prítomnosť škodlivých látok vo výrobk. Nové monitory môžu spĺňať už aj novšiu normu TCO 03.

LCD displeje

TFT LCD /Thin field transistor liyuid crystal display/

Tekuté kryštály slúžia medzi dvomi polarizačnými fóliami ako záklopka pre predchádzajúce svetlo. Buď svetlo táto záklopka prepustí alebo nie.

Monitory v dnešnej dobe TFT LCD – tu každý bod obrazovky má okrem spomínanej záklopky v podobe tekutého kryštálu aj tranzistor ako spínač a kondenzátor ako pamäť. Celé usporiadanie je rýchlejšie na zobrazovanie a jednotlivé body neovplyvňujú susediace body. Nevýhodou TFT LCD je nutný zdroj svetla za samotnou obrazovou plochou.

K zásadným nevýhodám LCD panelov patrili dlho okrem veľkej ceny aj niektoré parametre. Týkalo sa to najmä:

Plažmové monitory

– pre počítačové monitory nie je úplne vhodná na sledovanie videa áno. Každý obrazový pixel je tvorený tromi indiviuálnymi bodmi. Každý pre jednu farbu RGB. Každý z týchto subpixelov tvorí akýsi kalíšok s vnútornou stranou natretou príslušnou fluorofoscenčnou farbou. Kalíšok je naplnený vzácnymi plynmi a je prikrytý priehľadným sklom, aby plyn nevyprchal. Privedením náboja sa plyn rýchle nažhaví až do skupenstva plazmy a začne emitovať elektróny. Tieto dopadajú na vnútorný povrch kalíška a vytvárajú jasné svetlo, ktoré preniká krycím sklom k pozorovateľovi.

Každ bod je zdrojom svetla – nie je potrebné spätné podsvietenie. Obraz je síce rýchly, kontrastný, farebný ale hrozí vypálenie jasných nemenných obrazcov do jednotlivých bodov.

OLED displeje

Organic light emitting dicole

Jednotlivé body zobrazovania tvoria diódy vyžarujúce svetlo. Využíva sa znýmy jav elektroluminescenie, teda premeny elektrickej energie na svetlo. Diódy sú tvorené niekoľkými tenkými polovodič. vrstvami. Najdôležitejšia vrstva, ktorá vyžaruje svetlo je tvorená organickými vysokosvietivými molekulami a polynénmi. Poskytujú dostatočné svetlé vysokokontrastné farebné zobrazovanie so širokým uhlom viditeľnosti. Kameńom úrazu sú však vysoké náklady na výrobu.

Technológia KLADY ZÁPORY
CRT cena
kvalita obrazu
rozmeryváha
geometria obrazu
spotreba
LCD klesajúca cena
geometria a ostrosť obrazu
spotreba
podsvetleniepozorovacie uhly
PLAZMA kvalita obrazu
podávanie farieb
spotreba
vypaľovanie bodov
nedostupnosť
OLED fyzické vlastnosti
spotrebabez podsvietenia
kvalita obrazu
podávanie farieb

 

Dátové projektory

  • základom projektoru je silná lampa, ktorá vytvára svetlo takej intenzity, aby dokázalo s minimálnymi stratami prejsť cez objektív a vonkajšie prostredie až na premietaciu plochu. Projekčné lamúy, najčastejšie xenónové, tvoria kvôli svojej technologickej náročnosti podstatnú časť ceny projektora. Ich životnosť je obmedzená na niekoľko tisícok pracovných hodín. Vytvárajú množstvo tepla –> aktívne chladenie a záložný zdroj.

 

 

HDTV – High definition Tv

– jedná sa o digitálny signál s vyšším rozlísením ako ponúkajú dnešné štandardy SDTV. Minimálne rozlíšenie HDTV musí byť 720 p pri 50 Hz.720 znamená že signál sa na TV vykresľuje v 720 riadkoch, p znamená progresívny mód.

Ešte kvalitnejší obraz ako pri 720 p vzniká pri rozlíšení 2080 i a 1080 p.

i– prekladaný mód – striedavo sa zobrazujú polosnímky zostavené raz z párnych a potom z nepárnych riadkov, formát 1080 i – zobrazovaných cca 2 mil. pixelov

Výhody LCD – veľkosť, váha

  • spotreba energie 30-40 wattov, CRT 80-160 watov. Nevyžaruje elektromagnetické vlny
  • digitálny signál – DVI konektor, neblikajú – lickering, neovplyvňované magnetickým poľom – napr. reproduktory, geometria bez chýb

 

Výhody CRT

  • lacnejšie
  • kratšia odozva
  • pracujú dobre vo viacerých rozlíšeniach – LCD v jednom základnom ostatní interpolujú
  • dá sa pozerať aj z uhla
  • nemajú vadné body
  • majú kvalitnejšie farby

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥