Kúrenie drevom je nielen na Slovensku veľmi obľúbené a záujem domácností stále rastie. Ani sa nedivíme. Moderné kotly ponúkajú mnoho zjednodušení, o ktorých sa vám pred desiatimi rokmi ani nesnívalo.
Drevo sa v domoch môže používať ako hlavný či vedľajší zdroj kúrenia. Záleží, či ho spaľujete v kachliach s výkonom niekoľko kilowattov, alebo v kotli. Práve kotly na drevo stoja na pomyselnom vrchole, keď ide o technologické prvky a najdôležitejšie parametre kúrenia. Čo by pri výbere kotla nemalo uniknúť vašej pozornosti?
1. Účinnosť a výkon
Ide o dve hodnoty, ktoré nájdete v informáciách pri každom novom kotli. Účinnosť je vyjadrená v percentách a ukazuje, ako dobre kotol využíva energiu paliva. Pri účinnosti nad 90 % nedochádza k takmer žiadnym stratám, a tak sa skoro všetka energia obsiahnutá v dreve použije na kúrenie. Čím vyššiu má kotol účinnosť, tým menej paliva spotrebuje a vy ušetríte.
Podľa výkonu sa vyberá kotol do konkrétnej nehnuteľnosti. Potrebný výkon by mal vždy spočítať odborník v závislosti od veľkosti a typu stavby, jej veku, stavu izolácie alebo zateplenia. Najobvyklejší výkon kotla na drevo pre rodinný dom u nás je okolo 20 až 25 kilowattov.
2. Moderné technológie
Splyňovací kotol na drevo funguje oveľa lepšie než staršie odhorievacie a prehorievacie typy. Moderné kotly majú inovovanú konštrukciu a obsahujú mnoho prvkov, ktoré zvyšujú ich bezpečnosť a uľahčujú obsluhu. Elektronická jednotka riadi proces spaľovania a aj všetky ďalšie prvky vykurovacieho systému. Výkon kotla automaticky reguluje odťahový ventilátor.
Priebeh rozkúrenia a chod kotla môžete sledovať na displeji, a ak kotol pripojíte na internet, môžete využívať aj vzdialené ovládanie. Na to jednoducho poslúži mobilný telefón alebo počítač.
3. Jednoduché dopĺňanie paliva
Moderné kotly na drevo síce zvládajú mnoho činností sami, ale bez manuálneho dopĺňania paliva sa neobídu. Aj napriek tomu sa môžete spoľahnúť, že vám prikladanie maximálne spríjemnia. „Naše kotly majú odťahovú klapku, ktorá odsáva splodiny z násypnej šachty. Vďaka tomu počas prikladania nedochádza k úniku dymu do miestnosti,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek, ktorý pracuje vo firme OPOP.
Kotol má signalizáciu dohorievajúceho paliva, aby ste prikladali vždy v správnej chvíli. „Na displeji aj v telefóne sa včas objaví notifikácia, ktorá upozorní, že treba ísť priložiť,“ dodáva Ing. Roman Boczek. Intervaly medzi nutným doplnením paliva sa dajú predĺžiť vďaka inštalácii akumulačnej nádrže. Tá uchová ohriatu vodu na neskoršie použitie a je podmienkou pre správnu prevádzku kotla. Kotol na drevo so zásobníkom je skvelý variant pre tých, ktorí sa o oheň nechcú stále starať.
4. Ekologické parametre
Drevo je obnoviteľný zdroj energie a podľa odborníkov má nulovú ekologickú stopu. Používanie starého nevhodného kotla však môže mať dopad na okolité prostredie. Preto odporúčame používať len taký splyňovací kotol, ktorý spĺňa 4. alebo najvyššiu 5. emisnú triedu zaručujúcu maximálne ekologickú prevádzku. Zaradenie do emisnej triedy nájdete pre každý nový kotol. Navyše podľa platnej legislatívy musia všetky predávané kotly spĺňať aj prísne podmienky ekodizajnu, ktoré platia v celej Európskej únii.
Autor: Marek
Tento príspevok bol vytvorený 8.3.2023. Pozrite si ďalšie príspevky autora Marek.