Ste fajčiar a bojíte sa o svoje ústne zdravie? Odborníci zo zubnej klinky Doktor Úsmev vám prinášajú riešenia, ako sa starať o zuby a čo môžete urobiť, aby ste im vrátili žiarivú bielu farbu.
Ako fajčenie ovplyvňuje zdravie vašej ústnej dutiny?
V súvislosti s fajčením sa upozorňuje najmä na ochorenia dýchacích ciest a pľúc, no aj ústne zdravie si zaslúži veľkú pozornosť.
Zafarbenie zubov
Nikotín a decht spôsobujú zažltnutie až zhnednutie zubnej skloviny. Zuby môžu zožltnúť už v krátkom čase a dlhoroční fajčiari bez pomoci profesionálov nedokážu svojim zubom vrátiť bielu farbu.
Ochorenie ďasien
Parodontitída je jedným z najčastejších problémov fajčiarov. Spôsobuje ju zvýšená tvorba bakteriálneho povlaku, ktorý dráždi ďasná a spôsobuje ich zápal. Ten sa môže zhoršiť a môže viesť k úbytku kosti, ktorá drží zuby, kývaniu zubov a ich strate.
Zvýšené riziko rakoviny
Väčšina ľudí vie, že fajčenie môže spôsobiť rakovinu pľúc a hrdla, ale mnoho ľudí stále nevie, že je aj jednou z hlavných príčin rakoviny ústnej dutiny.
Tipy od odborníkov zu zubnej kliniky Doktor Úsmev
Ak ste fajčiar, no chcete mať napriek tomu zdravé a krásne zuby, mali by ste sa zamerať na precíznu dentálnu hygienu a prevenciu. Tu je niekoľko rád odborníkov z Doktor Úsmev:
1. Okrem kvalitnej zubnej kefky a pasty používajte medzizubné kefky a dentálnu niť
Správna technika čistenia zubov je základ pre zdravú ústnu dutinu. Použite zubnú kefku s mäkkými vláknami a jemnými, krúživými pohybmi čistite každý zub zvlášť. Venujte pozornosť aj ďasnám a jazyku.
Čistenie by malo trvať aspoň 2 – 3 minúty. Medzizubné priestory vyčistite dentálnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Pre fajčiarov existujú špeciálne abrazívne zubné pasty.
2. Používajte ústne vody s obsahom fluoridov
Ústne vody sú skvelým doplnkom dentálnej hygieny. Tie s obsahom fluoridov posilňujú zubnú sklovinu, znižujú riziko vzniku zubného kazu a pomáhajú neutralizovať kyseliny v ústach. Taktiež môžu krátkodobo zamaskovať zápach z úst spôsobený cigaretovým dymom.
4. Absolvujte dentálnu hygienu
Aj pri dôslednom domácom čistení zubov vzniká na zuboch plak a zubný kameň. Pomôže vám s tým dentálna hygiena. Fajčiari by ju mali absolvovať častejšie, ideálne 4x ročne.
Odborníci vám zuby profesionálne vyčistia, skontrolujú celkový stav ústnej dutiny, poradia ako si udržať zdravý a žiarivý úsmev a ako čo najviac zmierniť škodlivé účinky fajčenia.
5. Zvážte bielenie zubov alebo aplikáciu zubných faziet
Škvrny od fajčenia nejdú odstrániť bežným čistením. Ak vám hnedé alebo žlté zuby narúšajú sebavedomie, zubár vám môže odporučiť profesionálne bielenie.
Riešením sú aj zubné fazety – tenké keramické náhrady, ktoré sa nalepia na zuby a zakryjú všetky nedokonalosti vrátane výrazného sfarbenia. Sú obľúbené, pretože vyzerajú veľmi prirodzene a výsledok stojí za to.
Autor: Robinson
Tento príspevok bol vytvorený 2.6.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Robinson.