V ostro sledovanom dueli o americké prezidentské kreslo sa stretnú republikánsky kandidát Donald Trump s demokratkou a aktuálnou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Posledné predvolebné prieskumy preferencií naznačujú nesmierne tesný súboj, pričom podľa všetkého sa rozhodne v 7 „kolísavých“ štátoch.
Donald Trump sa o najvyšší post v krajine uchádza po tretíkrát v rade a ak uspeje, prezidentom sa stane už po druhýkrát (v roku 2016 porazil Hillary Clintonovú). V prípade Kamaly Harrisovej ide o jej premiérovú kandidatúru, pričom sa môže stať historicky prvou ženou v pozícii najmocnejšieho človeka planéty. Právnička a aktuálna viceprezidentka sa stala demokratickou kandidátkou v nastávajúcich amerických prezidentských voľbách po tom, ako sa úradujúci prezident Joe Biden v júli rozhodol predčasne vzdať svoj boj o znovuzvolenie.
Harrisová sa stala povestným „plánom B“ demokratov. Strana zatiahla záchrannú brzdu po televíznom dueli, ktorý Biden absolútne nezvládol, následkom čoho ho Trump v prieskumoch predbehol. Zdá sa však, že Harrisová časť sklamaných demokratických voličov dokázala pritiahnuť naspäť, ba čo viac, Trumpa v mnohých prieskumoch verejnej mienky dokázala predbehnúť. Výsledky prieskumov volieb prezidenta v USA sú však stále veľmi tesné, pričom často sa pohybujú v rovine štatistickej chyby.
Vzhľadom na mnohé špecifiká amerického volebného systému, v ktorom občania nevolia priamo, ale prostredníctvom 538 delegátov združených v Zbore voliteľov, sa jazýčkom na váhach neraz stávajú tzv. swing states, teda „kolísavé“štáty. Jedná sa o štáty s nesmierne vyrovnaným pomerom medzi oboma hlavnými politickými tábormi, kvôli čomu vykazujú tendenciu kolísať medzi republikánskym a demokratickým kandidátom.
V amerických voľbách tiež platí, že víťaz v jednotlivých štátoch berie všetko. Ak má napríklad daný štát pridelených 11 delegátov zo Zboru voliteľov, pričom 6 zahlasuje za jedného kandidát a 5 za druhého, v konečnom dôsledku sa všetkých 11 hlasov zaráta v prospech víťaza (výnimkou sú iba dva štáty). Práve tento faktor zrejme berú do úvahy aj mnohí tipéri pri tipovaní na voľby v USA, ktorí sa vo väčšej miere prikláňajú k Donaldovi Trumpovi.
Rozhodujúcim faktorom zrejme bude, komu z dvojice kandidátov sa podarí v „kolísavých“štátoch preklopiť volebný výsledok vo svoj prospech. Mnohé môžu napovedať aj prieskumy zamerané práve na sedmičku štátov: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pensylvánia, Severná Karolína a Wisconsin. Podľa spoločného prieskumu denníka The Washington Post a Schar School of Policy and Government sa k Trumpovi tesne prikláňajú voliči v Arizone a Severnej Karolíne, kým Harrisovú si udržiava krehkú väčšinu v Georgii, Michigane, Pensylvánii a Wisconsine. V Nevade je aktuálne patová situácia.
Voľby sú uskutočnia 5. novembra 2024. Mnohé médiá i analytici sa už nechali počuť, že môžeme byť svedkami jedného z historicky najvyrovnanejších súbojov. Vylúčiť sa dokonca nedá ani zopakovanie scenára z rokov 2000, resp. 2016, kedy sa George W. Bush, resp. Donald Trump stali prezidentmi, aj keď ich súper nazbieral celkovo viac hlasov v ľudovom hlasovaní.
Autor: Kusaj
Tento príspevok bol vytvorený 4.11.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Kusaj.