Obchodovanie s akciami si vyžaduje štyri kľúčové rozhodnutia a to pri každej jednej pozícii ktorú obchodník otvára:
- Kedy otvoriť pozíciu (Entry timing)
- Čo kúpiť alebo predať (Stock Selection)
- Kedy predať (Stop Management , Exit timing)
- Koľko kúpiť alebo predať (Position Sizing)
Kľúčové rozhodnutia pri obchodovaní s akciami
1. Kedy otvoriť pozíciu
Obchodníci s akciami, najmä tí začínajúci, používajú technické analýzy na určenie správneho momentu, v ktorom chcú začať obchodovať. Všeobecne sa zameriavajú na typické vzorce a charakteristiky v historických cenách a objeme akcií, ako sú napríklad kĺzavé priemery, oscilátory a grafy. Niektorí obchodníci používajú aj indikátory sentimentu. Ukazovatele sentimentu sa snažia odhadnúť, čo si obchodníci a poradcovia myslia o budúcom smerovaní trhu. Príkladmi indikátorov sentimentu sú bullish a bearish scenáre či VIX. Obchodníci taktiež niekedy určujú svoje načasovanie podľa rôznych udalostí. Niekedy sa akcie odvíjaju taktiež od významných udalostí na danom trhu.
2. Čo kúpiť alebo predať
S akými akciami chcete obchodovať? Existuje veľa spôsobov, ako vyberať akcie pre nákup či predaj. Technická a fundamentálna analýza sú dve populárne techniky: skúmanie histórie ceny, objemu a charakteristík danej spoločnosti. Aktuálne najobľúbenejší nástroj na výber akcií sa nazýva VectorVest. Mnohí ľudia používajú tiež drahé platené služby Valueline, Morningstar plus rôzne platené produkty pre technickú analýzu. Niektorí si vyberajú akcie na základe toho, čo sa dozvedia z televízie. Predstavte si začínajúceho obchodníka, ktorý hľadá nový horúci tip! Použije čokoľvek, aby zúžil to obrovské množstvo akcií, z ktorých si neskôr musí vybrať tie najvhodnejšie.
3. Kedy predať
Čo ďalej, keď už máte vybratú tú správnu akciu? Kým vaša pozícia nie je predaná, žiadne zisky a straty sa zatiaľ nekonajú. Pre všetkých, s výnimkou investorov typu „buy-and-hold-forever“ platí, že pozícia musí byť uzavretá. Obchodníci uzatváraju pozície rôznym spôsobom a využívajú viac stratégií. Zvyčajne majú prednastavené, kedy sa má daná pozícia uzavrieť: ukončenie pri strate, konečnej želanej hodnote, v určitom čase alebo jednoducho vtedy keď cítia, že nastal vhodný čas pre predaj.
4. Koľko kúpiť alebo predať
Povedzme, že ste sa už rozhodli, kedy nakúpiť, čo kúpiť a kedy predať. Ale aké je to správne množstvo? Alebo je lepším nápadom počas trvania obchodu meniť objem akcií(pridať alebo zavrieť niektorú z nich)? Väčšina obchodníkov robí niečo podobné:
„Mám investovať 100 000 dolárov. Chcem si kúpiť 10 akcií, takže do každej vložím 10 000 dolárov a nechám ju bežať, až kým sa ju rozhodnem predať.“ Podľa môjho názoru je určovanie veľkosti pozície najlepším spôsobom, ako obmedziť riziko. Aj napriek tomu, žeto je v rozpore s tým, čo odporúčajú iní, teda postupné dvíhanie hornej hranice uzatvorenia pozície. Vždy je rozhodujúce sistanoviť, koľko sme ochotní riskovať. Zároveň to je aj oblasťou, ktorú väčšina začínajúcich obchodníkov s akciami takmer úplne ignoruje.
Obchodovanie vs. Investovanie
Plánujete akcie držať roky či desaťročia alebo s nimi krátko obchodovať ? Investori, pre ktorých býva výber akcií zvyčajne tým najdôležitejším faktorom, plánujú tieto akcie držať dlho a nezaujímajú ich krátkodobé cenové prepady. Rozhodujúci je taktiež aj objem týchto akcií. Investori sa dlhodobo vystavujú trhovému, priemyselnému a podnikovému riziku, preto je dôležité diverzifikovať medzi mnohými spoločnosťami v rôznych odvetviach, trhoch a dokonca aj triedach aktív. Rozumné býva tiež vybrať určitú časť ziskov (škálovanie z pozície). Načasovanie vstupu a výstupu, aj keď ich netreba zanedbávať, nie sú v tomto prípade také kritické ako zvyšné dve, vyššie spomenuté rozhodnutia. Pri obchodování s akciami je obchodná stratégia presne opačná. Zaujímajú vás krátkodobé cenové nárasty, a každý väčší pokles cien vám môže vymazať účet veľmi rýchlo, pretože väčšina akciových obchodníkov používa CFD kontrakty s pákou.
Psychológia obchodníka
Emócie sú nepriateľom každého obchodníka s akciami. Zatiaľ čo niektorí skúsení obchodníci sa môžu spoľahnúť na ich dobrý inštinkt a emócie, väčšina obchodníkov, najmä začiatočníkov zistí, že strach či chamtivosť sú často príčinou strát. Pri načasovaní nákupu a predaja akcií sa obchodníci len málokedy spoliehajú na emócie, v tomto štádiu je najdôležitejší prieskum a porovnávanie. Na tieto dve rozhodnutia kladú investori veľký dôraz, a to najmä tí, ktorí pri obchodovaní dávajú prednosť analytickému mysleniu. Keď už však do akcií vložia skutočné peniaze, ich emócie často získajú prevahu. Väčšina akcií ktoré si kúpim, nasledujúci deň klesne a to spôsobuje strach zo straty. Niektorí na to reagujú predajom alebo prehodnotením celého nákupu. Ja len sledujem svoj obchodný plán.
Autor: Miki
Tento príspevok bol vytvorený 8.10.2019 a aktualizovaný 9.10.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora Miki.