Koľko je 345 krát 654? Že si idete hneď pre kalkulačku? Dnes by nikomu nenapadlo rátať z hlavy veci, ktoré jednoducho môžeme zadať na kalkulačku. Veď kto ju dnes nemá? Máme ju všade. V mobiloch, v kancelárii a niektorí aj na hodinkách. Viete však, že tento druh kancelárskej techniky bol kedysi poriadne drahým luxusom?
Samotné mená ako Kepler či Newton sa často sťažovali na stratený čas, ktorý strávili nad matematickými príkladmi. Sami si môžeme spomenúť na časy, kedy nám v škole zakázali kalkulačku používať. To bolo rozhorčenia! Vo svojej doby boli kalkulačky nielen vzácnou kancelárskou technikou, ale taktiež aj oblasťou, ktorá na maximum využívala pokrok v elektronike.
Čo to kalkulačka vlastne je?
Ha, že banálna otázka! Prístroj na počítanie. To áno, ale vedeli ste, že kalkulačka je prístroj, ktorý dokáže po zadaní vstupných údajov dodať výsledky požadovaných matematických operácií. Navyše je malá a spratná.
Pôvodne bola kalkulačka zariadenie, ktoré bolo určené výlučne na matematické operácie sčítania a odčítania. Mala obmedzená rozsah logických operácii a v porovnaní s počítačom nevedela upravovať svoje vlastné programy. To však už čoskoro od ich vzniku nestačilo našim požiadavkám a potrebám a začali sme vymýšľať, ako kalkulačku inovovať.
A tak kalkulačka dostala podobu akéhosi malého počítača, ktorý vykonáva určité matematické operácie, ale je menej flexibilnejší ako klasický počítač.
Prvá šikovnica kalkulačka
Prvá plne elektronická kalkulačka sa volala Anita Mark VII a vynašli ju v roku 1961. V súčasnosti sú na trhu také kalkulačky, ktoré za nás v niektorých prípadoch aj rozmýšľajú. Ktovie, ako to s nimi bude v budúcnosti a čo neskôr dokážu. Čítať nám myšlienky? Vyčítajú nám z očí, čo chceme vypočítať? Nuž, aj vy , aj my sa necháme prekvapiť. Zatiaľ nám postačí aj tá manuálna, ktorá ale nechýba v žiadnej kancelárii.
Autor: Robinson
Tento príspevok bol vytvorený 15.11.2014 a aktualizovaný 19.2.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Robinson.