Úvod » Manažment » Informačné systémy » Počítačové tlačiarne

Tlačiarne sú typické výstupné zariadenia. Rozlíšenie obrázkov tlačených tlačiarňami sa udáva skratkou dpi. Vyjadruje počet bodov na palec. Vedĺa tejto jednotky sa pri komerčnej tlači požíva aj skratka lpi.

Tlačiarne sa k osobnému počítaču pripájajú: USB, SCSI, LPT, EPP

V tlači sa v súčasnosti používa farebný model CMYK. Základné zložky sú tri farby a to azúrová, fialová a žltá. Ich substraktívnym skladaním vznikajú všetky ostatné farby okrem bielej, ktorú predstavuje nepotlačený papier. Ak sa nanesú na papier všetky farby naraz, neodrazí sa žiadne svetlo a vznikne farba čierna /ide teda o odčítanie farieba – o substrakciu. Aby sa šetrilo jednotlivými farbami sa z praktických dôvodov používa navyše čierna farba , preto CMYK.

C – tyrkysová, M – fialová/purpurová

Y – žltá, K-čierna

Počítač vyšle signál zariadeniu – print driver – driver pošle dáta do tlačiarne cez port, tlačiareň uloží dáta do buffera….

Ihličkové tlačiarne

 

V súčasnosti sú už tieto tlačiarne málo používané. Princíp tlače spočíva vo vytvorení tlačeného znaku v matrici tlačovej hlavy. Matrica tlačovej hlavy obsahuje sadu ihličiek, usporiadaných do konečného počtu riadkov a stĺpcov.

Ihličky sú jednotlivo ovládané riadiacou jednotkou. Počet ihličiek v matrici býva 9, 18, 24 a viac…

  • sú lacné, dá sa kopírovať, sú kvalitné
  • sú hlučné

Termosublimačné tlačiarne

Činnosť termosublimačnej tlačiarne je založená na princípe sublimácie, t.j zmeny pevnej látky na plyn a obrátene. Farbivo je nanesené na páske, širokej ako papier. Tepelná talčová hlava „nažehľuje“ farbivo na špeciálny papier, do ktorého povrchu pigmenty farby sublimujú. Pre dokonalé absorbovanie farby v plynnom skupenstve je nahrievaná povrchová vrstva papiera. Okrem toho ešte obsahuje lakovaciu hlavicu, ktorá nanáša špeciálnu transparentn lakovaciu vrstvu. Táto vrstva tvorí ochranu vytlačenej fotky proti mechanickému oteru, proti UV žiareniu, a teda aj proti vyblednutiu tlače po nejakom čase.

Farbená páska sa počas tlače odvíja a je v podstate dávkovaná na presný počet výtlačkov. Spotrebný materiál sa preto dodáva v komplete farbiaca páska – špeciálny papier. Pri tlači napríklad len jedného tlačového bodu, dochádza k odvinutiu farbiacej pásky potrebnej pre celú plochu. Pozitívom je, že takto sa dajú presne vyčísliť náklady na jednu vytlačenú stranu., práve tieto náklady na vytlačenie jednej stránky patria k záporným vlastnostiam termosublimačných tlačiarní.

Atramentové tlačiarne

  • patria medzi najpoužívanejšie tlačiarne, najmä z dôvodu pomerne nízkej obstarávacej ceny. Táto výhoda je zaplatená v prevádzkovch nákladoch, v cene tlačových hláv a náplní v nich, integrovaných do jedného celku. Princíp činnosti atramentovej tlačiarne spočíva v nanesení kvapôčok atramentu, uloženého v zásobníku, z ktorého sa, prostredníctvom trysiek tlačovej hlavy, nanáša na papier, t. j. v akom množstve, ako rýchlo, akým spôsobom s akou hustotou. Princíp spôsobu prenosu atramentu na papier môže byť:

a, termoelektrický – kde atrament sa prudko zohreje, čím sa zvýši tlak, následkom čoho sú kvapôčky atramentu vystreľované na médium.

Náplň tlačového zásobníka môžu tvoriť:

  • pigmentové atramenty
  • atramenty vyvinuté na báze farbív

Nepigmentový atrament – je jasnejší a farebnejší, je dobre rozpustný a ľahko preniká do média, kde sa tlačí obraz. Veľmi dobre rozptyľuje dopadajúce svetlo. Bez špeciálnych médií, napríklad fotopapiera, rýchlejšie blednú pôsobením svetla, či vlhkosti.

Pigmentový atrament – do médií nepreniká, ale zostáva na povrchu. Pigmentové farbivá sú omnoho stabilnejšie a nepodliehajú až tak blednutiu pôsobením svetla.

Laserové tlačiarne

  • údaje z celej tlačovej strany sa umiestnia v pamäti a následne sa jedným otočením valca celá strana vytlačí. Z tohto dôvodu sa laserovým tlačiarňam hovorí aj stránkové tlačiarne.

Dáta sa prenesú z počítača do pamäte tlačiarne. Nasleduje elektronické spracovanie tlačenej strany, čo predstavuje rozloženie zobrazovaného obrazu do elementárnych bodov, v závislosti od rozlíšenia tlačiarne. Ďalej dôjde k zavedeniu hárku papiera zo vstupného zásobníka do tlačiarne a k tvorbe predlohy obrazu na statickou elektrinou nabitom svetlocitlivom, najčastejšie selénovom valci. Vykonáva sa to prostredníctvom laserovej diódy alebo miniatúrnymi svietiacimi diódami. Na tých miestach, ktoré sú osvetlené lúčom lasera alebo svietiacim diódami sa elektrický náboj neutralizuje. Vytvorí sa tak presná elektrostatická podoba tlačenej stránky. Počas tlače sa valec otáča a na ďalšom mieste dochádza k styku s tonerom. Toner je nabitý tou istou polaritou ako sú nabité neosvetlené časti valca. Toner sa prenesie len tie miesta valca, ktoré boli osvetlené. V tomto momente sa na valci vytvára tonerová kresba časti tlačenej stránky. Papier ďalej prechádza cez žehličku“ s teplotou 150 až 250 °C. Tým dochádza k fixácii tonera. Po prechode celého papiera tento vychádza do výstupného zásobníka. Svetlocitlivý valec je následne po celej ploche mazacou lampou zbavenýý zvyškového náboja a opätovne nabitý elektrickým nábojom a celý proces sa opakuje.

Pri farebných laserových tlačiarňach je princíp podobný, s tým rozdielom, že proces tlače priebieha štyrikrát. Zvlášť priebeh pre každú farebnú zložku plus čiernu farbu. Kombináciou týchto štyroch farieb tonera v rôznych proporciách sa dá vygenerovať plné farebné spektrum.

 

Výhody a nevýhody:

Ihličkové

+ možno tlačiť naraz viac kópií , najnižšie prevádzkové náklady

– hlučné, pomalé /ale nie všetky, riadkové 2400 lpm/, najnižšia kvalita

Atramentové

+ možno tlačiť farebne, najnižšie zriaďovacie náklady

– najvyššie prevádzkové náklady

Laserové

+ najrýchlejšie, najvyššia kvalita

– farebné sú drahé

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥