( Robinson,  0)

Mesto

Internet a pandémia covidu ruka v ruke vytvorili ideálne podhubie pre nárast svetového hazardu. Štatisti odhadujú, že v tomto roku bolo na svete 176 miliónov aktívnych (čiže nepočítajúc občasných) gamblerov. Z toho 128 miliónov sa svojmu koníčku venuje cez internet – na kamenné prevádzky pripadá zvyšok. Za dva roky môže byť na svete takto už vyše 200 miliónov gamblerov. A hoci najčastejšími hráčmi na svete sú Američania, Európania majú zase najväčší podiel na trhu.

Ako je to na Slovensku? Prebieha u nás premena, o ktorej sa nahlas veľa nehovorí. Zákon Pellegriniho vlády z roku 2019 dal mestám a obciam na Slovensku moc zakázať prevádzkovanie hazardu na svojom území. Po tejto možnosti skočilo hlavné mesto, a tiež časť polovica krajských a okresných miest. V mestách, kde sa legislatíva nezmenila – sa o tom aspoň aktívne diskutuje.

Je tu však jedno veľmi veľké ale. Vytláčanie hazardu z miest je iba na oko. V skutočnosti aj na Slovenskuu rastie počet hráčov a rastie objem minutých peňazí. Jednoducho cez internet. Štát už nedrží monopol na hazard, ale udeľuje licencie na prevádzkovanie slovenských online kasín. A počet online prevádzkovateľov pozvoľna stúpa. Zdá sa, že štát vlastne šikovne presmeroval príjmy z mestských rozpočtov do vlastného rozpočtu.

Dievča v bare

Dievča v bare

Think tank INESS minulý rok vydal veľkú správu o stave hazardu na Slovensku, ktorú ironicky nazval “Stolček prestri sa”. Pretože politici a občania sa uspokojujú s rušením kamenných herní, ale nikto neskúma skutočné negatívne dopady a externality nového fenoménu.

Inštitút pripomína viac faktov: že gambling, to nie sú len automaty a zelené stoly, ale napríklad aj športka, alebo športové tipovanie, ktoré zaplavuje športové prenosy behom bieleho dňa. Správa vraví, že Slovensko síce nadmerne (v porovnaní s inými krajinami) zdaňuje stávky, ale elektronické a kamenné kasína zdaňuje miernejšie ako je zvykom. Štát vraj systematicky nezisťuje náklady, ktoré mu vznikajú negatívnymi dôsledkami hrania.

A napokon, v tlačove správe INESS upozornil, že nad nami stále visí riziko, že sa naši hráči presunú na zahraničné portály. Citácia z TS: “Existuje významné riziko, že prípadné zvyšovanie sadzieb pri online stávkach sa nepremietne do vyšších výnosov z odvodu, ale skôr do odlivu hráčov na zahraničné portály. To oslabí nástroje kontroly rizikového hrania, ako sú ochrana pred zvyšovaním vkladov, či evidencia rizikových hráčov v Registri vylúčených hráčov.”

V Registri vylúčených hráčov (vraví sa, že každý štvorstý dospelý človek má problém s hazardom) sa nachádza niekoľko desiatok tisíc mien, sú tam ľudia v hmotnej núdzi, patologickí hráči, študenti poberajúci štipendiá, rodičia, ktorí zanedbávajú výživné a podobne. Na Slovensku je možnosť zakázať človeku hazard súdnou cestou, ale v roku 2021 bolo takýchto osôb na Slovensku len 27.

Autor: Robinson

Tento príspevok bol vytvorený 30.11.2023 a aktualizovaný 12.3.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Robinson.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.