Život prináša rôzne situácie, pri ktorých zrazu budete potrebovať väčší obnos peňazí v hotovosti. Ak nemáte dostatočné úspory, no zato vlastníte nehnuteľnosť, máte hneď niekoľko možností, ako sa k potrebnej sume dostať. Existujú hneď viaceré možnosti, pri ktorých budete nehnuteľnosť naďalej vlastniť a môžete ju užívať.
Predaj alebo odkup nehnuteľnosti?
V prípade, že peniaze potrebujete a ste ochotný zbaviť sa nehnuteľnosti, prirodzeným riešením bude snaha o jej predaj. To však platí iba v prípade, že peniaze nepotrebujete hneď, pretože najmä pri aktuálnych podmienkach na trhu môže predaj nehnuteľnosti trvať minimálne niekoľko týždňov až mesiacov. Alternatívnym riešením je potom odkúpenie nehnuteľností, ktoré ponúkajú niektoré špecializované spoločnosti a realitné kancelárie. V takom prípade je celý proces omnoho rýchlejší, dokonca už do pár dní môžete mať peniaze za odkup na účte. Počítajte však s tým, že dostanete približne o 10 až 20 % menej, ako je trhová cena nehnuteľnosti.
Spätný lízing nehnuteľnosti
Ďalšou zaujímavou možnosťou je spätný lízing nehnuteľnosti. V tomto prípade predáte svoju nehnuteľnosť lízingovej spoločnosti a tá vám ju následne prenajme naspäť za dohodnuté splátky. Získate tak finančné prostriedky z predaja, no nehnuteľnosť môžete naďalej užívať. Po splatení lízingu máte možnosť nehnuteľnosť odkúpiť späť, prípadne prenájom ďalej predĺžiť. Výhodou tohto riešenia je, že lízingové spoločnosti zvyknú akceptovať aj nehnuteľnosti s právnymi vadami či ťarchami, ktorých predaj by bol inak problematický.
Americká hypotéka
Máte revolučný nápad, ako napríklad predávať parfémy na pranie a potrebujete kapitál na zhmotnenie podnikateľských plánov? Nech už je vaša motivácia akákoľvek, riešením môže byť aj americká hypotéka, nazývaná aj reverzná. Presne ako jej názov napovedá, ide o typ úveru, pri ktorom banka založí vašu nehnuteľnosť, poskytne vám úver do určitej výšky z jej hodnoty pričom neskúma, na aký účel peniaze potrebujete. Výhodou je, že zostávate majiteľom nehnuteľnosti, dostanete sa takto k väčšej sume peňazí a v porovnaní s inými úverovými produktmi býva úročenie spravidla nižšie.
Autor: Robinson
Tento príspevok bol vytvorený 27.5.2024 a aktualizovaný 28.5.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Robinson.