Komprimácia dát: Kompresia, balenie, packovanie
Problém pamäťovej kapacity a vôbec miesta na pevných diskoch počítačov je rovnako starý ako počítače.
Komprimačný program sa využíva u tých súborov, s ktorými nepracujeme príliš často. Najvyššiu komprimáciu dosiahneme u databázových súborov s konštantou veľkosťou polí, ďalej u textových súborov a súborov s obrázkami, hudbou atď.
Hlavnou úlohou pri komprimácii /balení/ dát je zmenšenie objemu dát pred ich uložením alebo prenosom. Dosahuje sa toho rôznymi komprimačnými postupmi. Väčšinou sú vyhľadané často sa vyskytujúce skupiny znakov a tým je priradený krátky binárny kód, zatiaľ čo málo sa vyskytujúce znaky majú priradený kód dlhší. Vo výsledku sa tým celková veľkosť súboru zmenší.
Komprimačné programy však tiež plnia ďalšie úlohy:
Spojenie väčšieho množstva malých súborov do jedného súboru
Rozdelenie veľkého súboru na časti tak, aby sa jednotlivé časti vošli napr. na disketu
Ochrana dát heslom
Komprimované dáta sú uložené v súboru, ktorému sa hovorí archív. Podľa použitého komprimačného programu môže mať archív rôzne prípony /zip, arj, rar, cab,../. Pokiaľ chceme s komprimovanými dátami normálne pracovať, musíme je dekomprimovať /rozbaliť/. Archív môže byť vytvorený ako samorozbaľovací / s príponou exe/ alebo pre jeho rozbalenie musíme použíť komprimačný program.
Najznámejšie komprimačné programy sú: WinZip, WinRar, QuickZip, Power Archiver, ARJ, 7-Zip
Kompresie delíme podľa:
Zachovania informácií
- stratová /zvuk, video, obrázky,…- využíva nedokonalosť ľudských zmyslov, existuje tu tzv. kompresný pomer, ktorý si nastaví užívateľ väčšinou sám podľa vyžadovanej kvality, nie je možná dekompresia do pôvodného formátu/
- bezstratová /umožňuje spätnú dekompresiu do pôvodnej formy/ náročnosti /času/ kompesie
Parametre pre porovnávanie kompresných programov
- veľkosť archívu
- rýchlosť
- pomer veľkosti archívu a rýchlosti k zachovaným informáciám – pri stratových kompresiách