( Miki,  0)

Jiří Tyleček, analytik XTB

Komodity v priebehu posledných týždňov navyšujú straty a tento rok patria medzi skupiny aktív s najhoršou výkonnosťou. Komoditný index agentúry Bloomberg stráca od začiatku roka 13 % a dostal sa na úrovne, ktorých sme boli svedkami naposledy v závere roku 2021. Najvýraznejšie straty predstavujú energie na čele so zemným plynom. Klesá aj väčšina kovov. Situáciu naopak zlepšujú niektoré poľnohospodárske komodity, napríklad cukor tento rok pridáva 25 %, avšak aj tu sa cenové nárasty znižujú.

Energie strácajú pôdu pod nohami v celom doterajšom priebehu roka. Cena severomorského Brentu klesala od začiatku roka ku koncu apríla o 15,7 % na 72,50 dolárov za barel. A americký benchmark WTI stráca 15,2 % na 68 dolárov za barel. Napriek tomu, že organizácia OPEC+ znížila na konci marca produkciu, tak sa zdá byť ponuka na trhu sa stáledostatočná. A dopyt v USA, Číne a Európe sa nezdá byť dostatočne silný, aby pomohla cenám ropy na vyššie úrovne. Cena ropy sa čiastočne prepísala do cien palív v Česku. Od začiatku roka klesla cena nafty o 6,70 korún za liter na 31,06 koruny za liter. Naopak cena benzínu stúpla o 47 halierov na 36,67 korún za liter. Za odlišným vývojom dvoch najpredávanejších palív stálo niekoľko faktorov na čele s vysokými zásobami nafty, teplou zimou a nízkou ekonomickou aktivitou v Európe.

Cena plynu v posledných týždňoch padá. Len v máji klesla cena o tretinu a od začiatku roka sa už ceny mesačného kontraktu v Rotterdame znížili o 71 % na 24 EUR/MWh. Ceny elektriny prestali v posledných týždňoch kopírovať ceny plynu, aj keď aj tu vidíme poklesy. Cena ročného kontraktu tento rok klesá o 52 % na 119 EUR/MWh, pričom v posledných týždňoch nabral pokles opäť na intenzite. To isté platí aj pre uhlie, kde sa cena na konci mája dostala v Rotterdame až na 94 dolárov za tonu. Ide o pokles od začiatku roka o 59 %.

Ceny priemyselných kovov navýšili v posledných týždňoch poklesy kvôli nevýraznému výkonu čínskej ekonomiky. Cena medi klesá v tomto roku o 3,4 % na 8 090 dolárov za tonu. Cena hliníka stráca 5,55% na 2240 dolárov za tonu. Do záporných hodnôt sa v posledných týždňoch dostalo aj striebro. Stráca 1% na cenu 23,70 dolárov za uncu. Svetlou výnimkou je zlato, ktoré tento rok rastie o 8,20 % na 1 974 dolárov za uncu.

Podľa údajov spoločnosti URS v súhrne tento rok mierne klesajú ceny stavebných materiálov. Držia sa okolo 140% cenovej hladiny zaznamenanej na začiatku roku 2021. Tento rok došlo k výraznému zníženiu ceny hlavne výrobkov z ocele a tepelných izoláciíaj keď je tu v posledných týždňoch viditeľná korekcia. Zároveň sa na trhu tiež prejavuje upokojovanie situácie s palivovým drevom. Panika na trhu je prečaj keď cena zostáva výrazne nad úrovňami zo začiatku roku 2022. Od začiatku roku 2023 klesá cena palivového dreva približne o štvrtinu.

Čo sa týka poľnohospodárskych komodít, tak najvyšší rast dosahuje stále cukor a káva. Cena cukru v New Yorku tento rok pridáva 24,3 % na 24,90 centov za libru. Cena kávy v New Yorku rastie o 9,5 % na 183 centov za libru. Naopak vysoké straty predvádzajú tento rok pšenice. Jej cena padá o 22,6% na 612 centov za bušel. A klesá aj cena kukurice, a to o 11% na 604 centov za bušel. Pšenica sa dostala na konci mája na najnižšiu úroveň od konca roku 2020.

Prehľad pripravil Jiří Tyleček, analytik XTB.

Autor: Miki

Tento príspevok bol vytvorený 12.6.2023 a aktualizovaný 12.3.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Miki.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.