(, EuroEkonóm.sk ,  4)

Klasická hospodárska politika – bola prvá škola ekonomickej teórie a politickej ekonomiky vôbec. Túto predstavu sformuloval škót A. Smith (18. storočie). Podľa tejto teórie všetky ek. javy vyplývajú z prirodzenej povahy človeka, snaží sa dosiahnuť osobný záujem a ten je hybnou silou ek. vývoja.

Podľa toho, každý podnikateľ sleduje iba vlastný zisk a tým pomáha dosiahnuť výsledný spoločenský efekt. Na tomto základe rozvinul Smith koncepciu prirodzeného poriadku – požiadavka odstrániť umelé zásahy a ponechať voľný priestor slobodnej hre ek. síl (škola slobodného trhu).

Príznačná predstava, podľa ktorej sú hosp. javy a procesy nezávislé na hosp. subjektoch. Táto predstava viedla túto školu k presadzovaniu hosp. liberalizmu.

Škola sa volala Laissez faire – laissez passee = ponechajme voľný priebeh, Angličania si utvorili názov free fradeizus.

A. Smith – 1776 – Pojednanie o pôvode a podstate bohatstva národov – vysvetlil princípy trh. hospodárstva.

D. Ricardo – Základy politickej ekonómie a zdaňovania. Bol stúpencom kvantitatívnej teórie peňazí, východiskom je teória pracovnej hodnoty.

Smith a Ricardo položili základy HP a všeobecnej teórie o trh. ekonomike.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 19.10.2009. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.

Už ste čítali?


Ekonomická poradňa

  1. Šunky

    Čo predstavuje klasická hospodárska politika podľa tohto článku?

  2. Špička

    Je klasická hospodárska politika stále relevantná v modernom svete s vysokým stupňom globalizácie a technologických zmien?

  3. Kajetan Maly

    Relevancia klasické hospodárskej politiky v dnešnej dobe môže byť sporná, pretože moderné ekonomiky čelia výzvam, ako sú ekonomické krízy a environmentálne problémy, ktoré môžu vyžadovať určitý stupeň vládnej intervencie na udržanie stability a udržateľného rozvoja.

  4. Matej Jesensky

    Môže dogmatické dodržiavanie zásad klasické hospodárskej politiky viesť k väčším sociálnym a ekonomickým nerovnostiam?

Pridaj komentár