Akademická obec
Základom akademickej samosprávy je akademická obec, ktorá volí a odvoláva členov akademického senátu. Akademickú obec tvoria vysokoškolskí učitelia, výskumní pracovníci a študenti.
Orgánmi akademickej samosprávy vysokej školy sú:
- akademický senát,
- rektor,
- vedecká rada a
- disciplinárna komisia.
Podobne je to aj pri fakultách:
- akademický senát,
- dekan,
- vedecká rada a
- disciplinárna komisia.
Pokiaľ ide o štátne vysoké školy, niektoré významné kompetencie vo vzťahu k nimi majú aj ministri a ich ministerstvá. V prípade vojenskej školy je to ministerstvo obrany, v prípade policajnej školy ministerstvo vnútra a v prípade zdravotníckej školy zase ministerstvo zdravotníctva.
Najvyšším riadiacim a rozhodujúcim orgánom súkromnej vysokej školy je správna rada.
Pôsobnosť orgánov samosprávy upravuje zákon o vysokých školách. Nasledujúca charakteristika sa vzťahuje na verejné vysoké školy a s veľmi malými výnimkami aj na štátne a súkromné školy.
Akademický senát
Akademický senát vysokej školy musí mať podľa zákona najmenej 15 členov a akademický senát fakulty najmenej 11 členov. Z toho najmenej tretinu tvoria v oboch prípadoch študenti. Študentskú časť senátu volia spomedzi seba študenti, zamestnaneckú časť volia spomedzi seba zamestnanci školy.
Funkčné obdobie členov senátu je najviac štvorročné. Kompetencie senátu definuje zákon a je ich pomerne veľa. Spomeňme aspoň, že volí kandidáta na rektora/dekana a navrhuje jeho odvolanie, schvaľuje rozpočet, výročnú správu, dlhodobý zámer, či podmienky prijatia na štúdium a ďalšie.
Rektor a dekan
Rektor je štatutárnym orgánom vysokej školy, riadi ju, koná v jej mene a zastupuje ju navonok. Taktiež dekan je predstaviteľom fakulty, riadi ju, zastupuje a koná vo veciach fakulty.
Funkčné obdobie oboch je štvorročné. Rektora vymenúva a odvoláva prezident, dekana zase rektor. Oboje na návrh akademického senátu vysokej školy, resp. fakulty.
Vedecká rada
Členov vymenúva a odvoláva rektor/dekan po schválení akademickým senátom. Členmi sú významní odborníci z oblastí, v ktorých škola uskutočňuje svoju činnosť. Najmenej štvrtina a najviac tretina členov vedeckej rady sú osoby, ktoré nie sú členmi akademickej obce tejto školy/fakulty.
Pod vedeckú radu vysokej školy spadá napríklad hodnotenie úrovne školy, schvaľovanie nových profesorov, ako aj podmienok obsadzovania nových profesorov a docentov, či udeľovanie niektorých titulov a ďalšie. Vedecká rada fakulty okrem iného hodnotí úroveň fakulty, prerokúva a predkladá vedeckej rade vysokej školy návrhy na vymenovanie profesorov, či kritéria obsadzovania profesorov a docentov a ďalšie.
Disciplinárna komisia
Disciplinárna komisia prerokúva disciplinárne priestupky študentov a predkladá návrhy na rozhodnutie rektorovi/dekanovi.
Členov disciplinárnej komisie a jej predsedu vymenúva z členov akademickej obce po schválení akademickým senátom rektor/dekan. Polovicu členov tejto komisie tvoria študenti.
Ďalšie rady od Študijného poradcu
Pozrite si ďalšie rady a tipy od Študijného poradcu:
- Absolventská prax
- Formy a metódy štúdia
- Motivačné štipendium
- Podľa čoho si vybrať vysokú školu a odbor?
- Prerušenie štúdia
- Samospráva vysokej školy
- Školné
- Sociálne štipendium
- Štátnice a obhajoby
- Študentská pôžička
- Vysokoškolský diplom a červený diplom
- Vysokoškolský index, výpis výsledkov štúdia a ISIC
Autor: Miki
Tento príspevok bol vytvorený 11.10.2018 a aktualizovaný 27.5.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora Miki.