Defibrilácia pre laikov: Ako postupovať pri oživovaní a používať AED v kritickej situácii?

Defibrilácia pre laikov: Ako postupovať pri oživovaní a používať AED v kritickej situácii?
Včasná defibrilácia môže zachrániť život! Viete, ako správne vykonať resuscitáciu a ako použiť externý defibrilátor, ktorý je dostupný aj na verejných priestranstvách, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, napríklad v hoteloch, športoviskách či nákupných centrách?
Čo je to defibrilácia?
Defibrilácia je život zachraňujúci zákrok pri kardiopulmonálnej resuscitácii (KPR), ktorého cieľom je pomocou elektrického výboja obnoviť normálnu činnosť srdca. Používa sa najmä pri život ohrozujúcich srdcových arytmiách, ako sú fibrilácia komôr alebo komorová tachykardia, kedy nie je srdce schopné pre nekoordinované sťahy plniť svoju funkciu.
Typy defibrilátorov
Defibrilácia vám dáva šancu prežiť náhlu zástavu srdca. Kým manuálny defibrilátor, často vybavený aj EKG monitoringom a strážením saturácie (v ponuke aj na Zdravotechnika.sk), je určený len pre vyškolený zdravotnícky personál v nemocniciach alebo sanitkách, na verejných miestach sa môžete stretnúť s plne automatizovaným externý defibrilátor (AED) určeným pre laikov.
Tip: Kde nakúpiť profesionálne lekárske prístroje a dezinfekciu? Jedine od KRÁSNÝ – zdravotnická technika s.r.o.. Ponuku kvalitnej dezinfekcie nielen pre operačné sály nájdete na Desinfekce.sk.
Ako funguje defibrilácia?
Elektrický výboj z defibrilátora, prechádzajúci cez srdcový sval, preruší nežiadúci stav a umožní prirodzenému srdcového rytmu znova prevziať kontrolu. Inak povedané, pomôže srdcu sa správne rozbehnúť.
Ako postupovať pri KPR?
V prvom rade je nutné zaistiť bezpečnosť pre seba, svedkov aj postihnutého. Ak postihnutý nereaguje a nedýcha normálne, okamžite pošlite niekoho pre pomoc a pre AED, ak je k dispozícii. Ak ste sami, zavolajte na tiesňovú linku (112 alebo 155) a začnite s kardiopulmonálnou resuscitáciou.
Ak nie je k dispozícii externý defibrilátor
Začnite s kompresiou. Položte ruky na stred hrudníka a stláčajte ho približne do hĺbky päť až šesť centimetrov s frekvenciou 100 až 110 stlačení za minútu. Po každých 30 stlačeniach podajte dva záchranné vdychy (môžete to však vynechať a pokračovať iba s kompresiami).
Ak je k dispozícii externý defibrilátor
Zapnite AED prístroj a riaďte sa obrazovými alebo hlasovými pokynmi. Na obnažený hrudník postihnutej osoby nalepte samolepiace elektródy – jedna elektróda sa umiestni na pravú stranu hrudníka, tesne pod kľúčnu kosť, druhá na ľavú stranu hrudníka, približne v úrovni šiesteho rebra. Do pripojenia AED pokračujte v KPR 30:2. Pred výbojom sa uistite, že sa postihnutého nikto nedotýka. Prístroj dokáže analyzovať srdcový rytmus a po jeho vyhodnotení, ak je to potrebné, podá elektrický výboj.
Tip: Kvalitné lekárske prístroje a medicínsku techniku nájdete v ponuke Szo.cz. K defibrilátorom navyše získate plný záručný aj pozáručný servis.
Zdroje a literatúra
Zdroj obrázku: witsawat / Adobestock.com