Úvod » Obchod » Logistika » Distribučná logistika podniku

Distribučná logistika podniku

0
Distribučná logistika podniku

Distribučná logistika podniku

Distribučná logistika podniku je oblasť logistiky, ktorá pomáha riešiť časové a priestorové problémy spojené s rozdielmi medzi oblasťami výroby a spotreby. Súčasťou distribučnej logistiky sú všetky aktivity, ktoré napomáhajú plynulému pohybu produktu od jeho vzniku až po posledný bod distribučného kanála. V tomto prípade je vhodné definovať pojem distribučný kanál. Je to súbor po sebe nasledujúcich článkov, prostredníctvom ktorých sa uskutočňuje premiestňovanie jedného alebo viacerých tokov spojených s marketingovou činnosťou (A. Dupaľ, I. Brezina; 2006). Medzi činnosti distribučného kanálu patria:

  • plánovanie a rozmiestnenie skladov
  • samotné skladovanie
  • doprava
  • balenie
  • vybavovanie objednávok.

Funkcie distribučnej logistiky

Funkcie distribučnej logistiky môžeme rozdeliť podľa rôznych hľadísk. Jedná sa o klasické funkcie, organizačné funkcie a koordinačné funkcie.

Klasické funkcie

  • nákup výrobkov požadovaných zákazníkmi u výrobcu
  • doprava a preprava výrobkov
  • sústreďovanie sortimentu na požadované miesto
  • výber výrobkov podľa želaní zákazníka
  • skladovanie výrobkov
  • ponuka výrobkov v miestach predaja
  • samotný predaj spotrebiteľom

Organizačné funkcie

Zahrňujú činnosti, ktoré prispôsobujú štruktúru ponuky k štruktúre dopytu. Je to napríklad doprava, zušľachťovanie tovaru, skladovanie, balenie, triedenie, zmena sortimentu atď.

Koordinačné funkcie

Snažia sa vyrovnávať nerovnováhu medzi výškou ponuky a objemu dopytu po určitom tovare. Tieto funkcie zahŕňajú zbieranie informácií o dopyte, nadväzovanie kontaktov, rozhodovanie o veľkosti ponuky a uzatváranie transakcií kúpy a predaja (A. Dupaľ, I. Brezina; 2006).

Vidíme, že distribučná logistika je vzhľadom na jej funkcie veľmi významným faktorom logistického procesu. Jej hlavnou úlohou je dostať správny produkt v správnom čase na správne miesto a to pri čo najmenších nákladoch.

Logistický informačný systém

Každá forma organizácie potrebuje pre svoju činnosť suroviny, materiál a služby od iných externých dodávateľov. Organizácia nákupu, zásobovania a distribúcie hotových výrobkov je súčasťou všetkých podnikov. K jej efektívnej realizácii napomáha vo veľkej miere logistický informačný systém.

Informačnú logistiku možno analyzovať ako funkčnú oblasť logistiky, ale aj ako samostatnú oblasť riadenia firmy. V prvom prípade ide o informačnú podstatu logistiky. V druhom prípade sa jedná o informačný tok, ktorého cieľom je zabezpečiť logistické systémy informáciou potrebnom čase, v potrebnom objeme a na správnom mieste. Tieto dve definície si v žiadnom prípade neodporujú, ale naopak, vzájomne sa dopĺňajú. Ide o poňatie logistiky v širšom a užšom slova zmysle.

Distribučná logistika a jej význam v podnikoch

Distribučná logistika zohráva kľúčovú úlohu v zabezpečení plynulého pohybu tovaru od výrobcu až po konečného spotrebiteľa. Cieľom je efektívne riadenie toku výrobkov, ktoré zohľadňuje nielen časové, ale aj priestorové faktory. S týmto procesom je neodmysliteľne spojený distribučný kanál, ktorý zabezpečuje premiestňovanie tovaru cez rôzne články, od výrobcu až po predajcu. Cieľom distribučnej logistiky je zabezpečiť, aby výrobky boli doručené na správne miesto, v správnom čase a za čo najnižšie náklady.

Okrem plánovania a optimalizácie distribučného kanála, distribučná logistika zahrňuje aj ďalšie kľúčové činnosti, ako je skladovanie, doprava, balenie a vybavovanie objednávok. Skladovanie výrobkov v rôznych distribučných bodoch umožňuje flexibilitu v dodávkach a rýchlu reakciu na zmeny dopytu. Doprava, ako nevyhnutná súčasť logistického procesu, zaisťuje presun tovaru medzi rôznymi miestami – od výrobcov po maloobchodných predajcov. Balencie a vybavovanie objednávok sú kľúčové pre efektívne a bezproblémové doručenie tovaru zákazníkom.

Funkcie distribučnej logistiky

Distribučná logistika zahŕňa rôzne funkcie, ktoré môžeme rozdeliť do troch hlavných kategórií: klasické, organizačné a koordinačné funkcie. Klasické funkcie sa zameriavajú na samotný pohyb tovaru, ako sú nákup výrobkov od výrobcu, doprava a preprava výrobkov, ich skladovanie a distribúcia na miesto predaja. Organizačné funkcie prispôsobujú štruktúru ponuky dopytu a zahŕňajú činnosti ako balenie, triedenie a zmenu sortimentu. Koordinačné funkcie sú zamerané na vyrovnávanie nerovnováhy medzi ponukou a dopytom, čo zahŕňa zbieranie informácií o dopyte, rozhodovanie o veľkosti ponuky a uzatváranie transakcií kúpy a predaja.

Správna kombinácia týchto funkcií je nevyhnutná na dosiahnutie efektívneho logistického procesu, ktorý pomáha podnikom znižovať náklady a zvyšovať spokojnosť zákazníkov. Hlavnou úlohou distribučnej logistiky je totiž dostať správny produkt na správne miesto v správnom čase pri minimálnych nákladoch.

Logistický informačný systém a jeho rola v distribučnej logistike

Logistický informačný systém (LIS) je nevyhnutný pre efektívne riadenie logistiky v podniku. Tento systém integruje všetky logistické procesy a zabezpečuje, aby informácie o zásobách, objednávkach a preprave boli dostupné v reálnom čase. Jeho úlohou je optimalizovať riadenie tokov materiálu, surovín, polotovarov a hotových výrobkov medzi dodávateľmi, výrobcami a zákazníkmi.

LIS umožňuje podnikom sledovať a spravovať všetky fázy logistických operácií, od nákupu cez skladovanie až po distribúciu. Zabezpečuje, že všetky údaje o zásobách, objednávkach a preprave sú správne a aktuálne, čo umožňuje rýchle a presné rozhodovanie. Zároveň zlepšuje komunikáciu medzi rôznymi oddeleniami v podniku, čím prispieva k celkovej efektívnosti a znižovaniu nákladov.

Distribučná logistika a logistický informačný systém

Distribučná logistika a logistický informačný systém sú neoddeliteľnou súčasťou moderných podnikov, ktoré si kladú za cieľ zefektívniť svoje dodávateľské reťazce. Ich správne fungovanie umožňuje nielen zníženie nákladov, ale aj zvýšenie flexibility a reakcie na zmeny dopytu, čím prispieva k lepšej spokojnosti zákazníkov.

Poradňa

Potrebujete radu? Chcete pridať komentár, doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥