Externé a sekundárne pamäte
V oblasti výpočtovej techniky je dôležité rozlišovať medzi rôznymi typmi pamätí, ktoré slúžia na uchovávanie a záznam údajov. Medzi najzákladnejšie triedy týchto pamätí patrí delenie na interné (primárne) a externé (sekundárne) pamäte, resp. záznamové zariadenia. Externé a sekundárne pamäte sú zariadenia, ktoré sa používajú na ukladanie a archiváciu dát a programov, pričom ich kľúčovou vlastnosťou je schopnosť uchovávať informácie aj po vypnutí počítača. Tieto zariadenia zahŕňajú množstvo rôznych technológií a formátov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami, kapacitou, rýchlosťou prenosu dát a životnosťou.
1. Pevné disky (HDD – Hard Disk Drive)
Jedným z najrozšírenejších záznamových zariadení je pevný disk (HDD), ktorý sa stal štandardom pre interné a externé ukladanie dát v osobných počítačoch, serveroch a ďalších zariadeniach. HDD funguje na princípe magnetického zápisu, kde sa údaje ukladajú na rotujúce platne (disky), ktoré sú pokryté magnetickým materiálom. Čítanie a zápis údajov sa vykonáva pomocou pohybujúcej sa hlavy, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti povrchu platne.
Pevné disky ponúkajú veľkú kapacitu za relatívne nízku cenu, pričom kapacita môže dosahovať rozsah viac než niekoľko terabajtov. Rýchlosť zápisu a čítania dát na HDD závisí od rôznych faktorov, ako je počet otáčok platní za minútu (RPM) a rozhranie disku (napr. SATA, SCSI). Medzi nevýhody patrí mechanická povaha zariadenia, ktorá môže byť náchylná na poškodenie pri nárazoch a vibráciách. HDD však stále dominuje vďaka svojej cenovej dostupnosti a veľkým kapacitám, najmä v prípade serverov a záložných úložísk.
2. RAID (Redundant Array of Independent Disks)
RAID je technológia, ktorá spája viaceré pevné disky do jedného logického celku, čím poskytuje vyššiu úroveň ochrany a výkonu. Existuje niekoľko rôznych konfigurácií RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 a iné), ktoré sa líšia v spôsobe distribúcie dát a redundantného ukladania informácií. RAID sa najčastejšie používa v profesionálnych serveroch a dátových centrách, kde je potrebná vysoká dostupnosť a ochrana proti stratám dát.
Například RAID 1 zrkadlí údaje medzi dvoma diskami, čím poskytuje redundanciu – ak jeden disk zlyhá, druhý stále uchováva rovnaké údaje. RAID 5 rozdeľuje dáta a paritu medzi tri a viac diskov, čo zlepšuje výkon a zároveň poskytuje ochranu pred zlyhaním jedného disku. Použitie RAID-u je kľúčové pre systémy, ktoré vyžadujú vysokú spoľahlivosť a bezpečnosť údajov.
3. Diskety a disketové mechaniky
Diskety, hoci už dnes vyšli z bežného používania, zohrali významnú úlohu v histórii počítačového ukladania dát. Ide o flexibilné médiá, ktoré sa používali najmä v 80. a 90. rokoch. Disketa funguje na magnetickom princípe podobne ako pevný disk, ale v menšom formáte, pričom kapacita pôvodných disket sa pohybovala od 360 kB až po 1,44 MB (tzv. 3,5-palcové disketové médiá).
Diskety boli vhodné na prenos malého množstva dát, ako sú dokumenty, a na základnú zálohu. S postupným zvyšovaním kapacity a rýchlosti pevných diskov, ako aj príchodom novších technológií (napríklad USB a CD), sa však diskety stali zastaranými. Napriek tomu sa ich vplyv na vývoj počítačových technológií nedá prehliadnuť.
4. Optické médiá (CD, DVD, Blu-ray, HD-DVD)
Optické disky, ako CD (Compact Disc), DVD (Digital Versatile Disc) a Blu-ray, sa stále používajú na ukladanie dát, najmä pre distribúciu softvéru, filmov a hudby. CD má kapacitu do 700 MB, zatiaľ čo DVD umožňuje uložiť od 4,7 GB (jednostranné) až po 17 GB (dvojstranné, dvojvrstvové disky). Blu-ray disky, ktoré sa stali štandardom pre vysokokvalitné video a moderné počítačové aplikácie, môžu ponúknuť kapacitu až 25 GB na jednovrstvový disk a až 50 GB na dvojvrstvový disk.
Optické disky sú veľmi populárne na archiváciu a zálohovanie, pretože sa považujú za veľmi stabilné a odolné proti elektromagnetickým vplyvom. Ich hlavné nevýhody sú nižšia rýchlosť prenosu dát v porovnaní s modernými pevným diskami a vyššia cena pri porovnaní s inými typmi médií.
5. Pamäťové karty a USB kľúče
Pamäťové karty (napr. SD, microSD, CompactFlash) a USB flash disky (kľúče) sú dnes veľmi obľúbené vďaka svojej prenosnosti, rýchlosti a jednoduchosti použitia. Tieto zariadenia používajú flash pamäť, čo znamená, že neobsahujú žiadne pohyblivé časti, čo zvyšuje ich odolnosť proti poškodenia a nárazom. Pamäťové karty sú bežne používané v digitálnych fotoaparátoch, mobilných telefónoch, tabletách a ďalších prenosných zariadeniach.
USB kľúče sú univerzálne a sú schopné prenášať veľké množstvo dát medzi rôznymi zariadeniami, čo ich robí veľmi populárnymi pre osobné aj pracovné účely. USB rozhranie umožňuje rýchly prenos údajov, pričom v posledných rokoch prišla aj podpora pre rýchlejšie verzie, ako je USB 3.0 a USB 3.1, ktoré ponúkajú prenosové rýchlosti na úrovni desiatok gigabitov za sekundu.
6. Dátové pásky
Dátové pásky sú technológia, ktorá sa tradične používala pre zálohovanie a archiváciu veľkých objemov dát v podnikových a serverových prostrediach. Pásky majú veľkú kapacitu a pomerne nízke náklady na gigabajt, čo ich robí ideálnymi na dlhodobé uchovávanie informácií, ktoré nie je potrebné neustále pristupovať. Páskové mechanizmy využívajú lineárne ukladanie dát a sú schopné zaznamenávať veľké objemy údajov na páskach s kapacitou niekoľkých terabajtov.
Medzi najbežnejšie páskové formáty patrí LTO (Linear Tape-Open), ktorý je populárny pre svoje schopnosti v oblasti zálohovania veľkých dátových centier.
Externé a sekundárne pamäte
Externe a sekundárne pamäte zohrávajú kľúčovú úlohu v moderných IT infraštruktúrach. Ich rôznorodosť umožňuje prispôsobenie podľa potrieb používateľov, a to od prenosných zariadení až po masívne dátové archívy. Technológie ako pevné disky (HDD), RAID, optické disky (CD, DVD, Blu-ray), pamäťové karty, USB kľúče a dátové pásky poskytujú rôzne výhody, ktoré sú v súlade s rôznymi požiadavkami na kapacitu, rýchlosť prenosu dát, odolnosť a životnosť. Vzhľadom na stále rastúci objem generovaných dát bude význam týchto pamätí i naďalej rásť, pričom každé zariadenie má svoje špecifické miesto v ekosystéme digitálneho ukladania.