Trh s kryptomenami zažíva turbulentné obdobie. Výrazné cenové výkyvy však otvárajú rôzne investičné príležitosti. Kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum a ďalšie alternatívne mince sú totiž známe svojou schopnosťou rýchlo meniť hodnotu v reakcii na rôzne trhové a makroekonomické faktory.
No pre investorov je kľúčové uvedomiť si miero rizika spojeného s touto volatilitou a investovať len toľko, koľko si môžu dovoliť stratiť. Napriek tomu mnohí veria, že kryptomeny majú pred sebou sľubnú budúcnosť a ponúkajú jedinečné príležitosti na diverzifikáciu portfólia a ochranu proti inflácii.
Oplatí sa investovať do Etherea alebo Bitcoinu?
Investícia do Bitcoinu alebo Etherea môže byť lákavá, najmä v období súčasnej vysokej volatility. Obe kryptomeny majú svoje špecifiká a s tým spojené výhody aj nevýhody. Tieto faktory by mal každý investor dôkladne prehodnotiť.
V súčasnosti sa cena Bitcoinu pohybuje na úrovni 55 000 dolárov, čo je pokles približne o 25 % v porovnaní s júnovým cenovým maximom 71 000 $. Takéto výkyvy nie su neobvyklé, naopak pre volatilný kryptomenový trh je to charakteristické a korekcia po prudkom cenovom raste je bežná. Odhliadnúc od súčasnej cenovej fluktuácie, mnohí investori považujú Bitcoin za dlhodobého uchovávateľa hodnoty a jeho ďalší cenový rast je len otázkou času.
Ethereum ako druhá najväčšia kryptomena, sa od Bitcoinu líši svojou širokou škáľovateľnosťou. Je to platforma nielen pre smart kontrakty, ale aj decentralizované aplikácie (dApps). ETH má tak rozsiahle uplatnenie v rôznych sektoroch. Tak isto ako pri Bitcoine, aj cena Ethera sa dramaticky mení. Momentálne sa nachádza na úrovni 2 900 dolárov. So súčasnou hodnotou tak môže ponúkať potenciálnu investičnú príležitosť.
Nákup akejkoľvek z týchto kryptomien stále vyžaduje vysokú toleranciu rizika. Rovnako sa nedá presne určiť, ktorý z coinov ponúkne väčšie zisky. Výnosy totiž kolíšu v závislosti od časového obdobia. Za posledný rok vzrástla cena Bitcoinu o 157 % v porovnaní s Ethereom, ktorý vzrástol o 100 %. No za posledných päť rokov, cena Bitcoinu vzrástla približne o 740 %, zatiaľ čo cena Ethera vystúpala až o 1 330 %.
Dáta teda ukazujú, že investovanie do ETH bolo výnosnejšie. No predošlá cenová dynamika nie je zárukou budúcich výnosov. Aj pre profesionálnych analytikov je náročné určiť, ktorým smerom sa trh bude uberať.
Kryptomeny vs. meme coiny
Tie najväčšie a najznámejšie kryptomeny sú zväčša podložené robustnými blockchainovými technológiami. Dôsledkom toho poskytujú širokú využiteľnosť. Čím viac stúpa ich adopcia, tým je ich hodnota schopná ďalej rásť. Vďaka svojmu technologickému zázemiu a transparentnosti sú vo všeobecnosti takéto kryptomeny považované za bezpečnejšiu investíciu s potenciálom dlhodobého a stabilného rastu.
Na druhej strane meme coiny, ako napríklad populárny Dogecoin alebo Shiba Inu, vznikli skôr ako vtipy alebo ako platforma pre internetové mémy. So silným komunitným duchom takéto coiny rýchlo nabrali nielen na popularite, ale aj hodnote. No meme coiny často nemajú reálne využitie a ich cena môže veľmi prudko kolísať.
Dnes sa však pozrieme na dva atraktívne meme projekty s vysokou šancou na úspech. Jeden zastupuje kryptomeny s reálnou využiteľnosťou a druhý zase nadväzuje na svojho úspešného predchodcu – Pepe.
Pepe Unchained – meme coin, ktorý ponúka staking a chce nadviazať na úspech $PEPE
Projekt Pepe Unchained má ako jeden z mála meme coinov svoju vlastnú sieť – Pepe Chain. Táto sieť funguje ako druhá vrstva (Layer 2), postavená na základoch Etherea. Svojím charakterom poskytuje rýchlejšie a lacnejšie transakcie, z ktorých profitujú najmä obchodníci, ktorí vykonávajú časté obchody.
Layer 2 predstavuje sekundárne rozhranie vybudované na už existujúcej sieti, v tomto prípade na spomínanej sieti ETH. V skratke, je to vrstva na vrstve. Hlavnou výhodou druhej vrstvy (L2) je vysoká škálovateľnosť, preto po nej siahajú mnohí vývojári, ktorí hľadajú prostredie s nízkymi poplatkami a vysokou transakčnou rýchlosťou.
Výhodou srdca projektu – tokenu $PEPU je, že ponúka transakcie, ktoré sú 100-krát rýchlejšie v porovnaní s primárnou vrstvou Etherea. Nízke transakčné poplatky zaručujú, že väčšia časť investície smeruje k ziskom.
Projekt ponúka aj ďalšiu unikátnu možnosť, ktorou je vyhľadávač blokov. Pomocou vyhľadávača blokov môžu investori sledovať všetky svoje transakcie, s čím je spojená aj vyššia bezpečnosť.
Projekt Pepe Unchained ponúka aj staking natívneho tokenu $PEPU. Uzamknutím týchto tokenov do staking poolu nielen zvýšite stabilitu celej siete, ale získate aj možnosť pravidelných odmien so súčasnou ročnou návratnosťou 693 %.
99Bitcoins – kryptomena, ktorá ponúka airdrop, staking a použiteľnosť
99Bitcoins je inovatívny projekt, ktorý svojim používateľom ponúka náučné kryptomenové kurzy v rozsahu až 79 hodín. Prostredníctvom nenáročných videí, tutoriálov a kvízov, tak edukuje nadšencov kryptopriestoru. So zámerom zvýšiť úroveň finančnej gramotnosti, projekt vyvinul aj mobilnú aplikáciu, na ktorej zdieľa aktuálne informácie z celého kryptomenového sveta.
Zároveň jeho inovatívny ekosystém learn-to-earn je navrhnutý tak, aby spĺňal nároky všetkých používateľov a to od nováčikov až po skúsených investorov. Absolvovaním rôznych učebných materiálov sú používatelia odmeňovaní natívnym tokenom $99BTC.
Projekt tiež ponúka možnosť stakingu. Týmto krokom si majitelia $99BTC môžu zabezpečiť pravidelný pasívny príjem so súčasnou ročnou návratnosťou 706 %.
Investori, ktorí podporia projekt v skorej fáze získavajú nárok aj na airdrop – distribúciu voľných coinov vybranej kryptomeny medzi spôsobilých používateľov. Na airdrop sa vyhradilo 99 999 dolárov, ktoré budú vyplácané v Bitcoine.
Využiť predpredajnú cenu 99Bitcoins môžete priamo na webstránke projektu, kde za jeden token $99BTC zaplatíte 0,00112 $.
Autor: Robinson
Tento príspevok bol vytvorený 9.7.2024. Pozrite si ďalšie príspevky autora Robinson.