( Inzercia,  0)

  • Chcete si vziať si hypotéku a kúpiť si vlastný byt alebo dom?
  • Prichádzate do mesta študovať alebo pracovať po ukončení školy a hľadáte si dlhodobý prenájom?
  • Čakáte prírastok v rodine a chcete sa odsťahovať od rodičov?

Rozhodnutia o vlastnom bývaní alebo bývaní v prenájme vždy sprevádzajú veľké životné rozhodnutia. Kúpa bytu alebo očakávané sťahovanie do nového prostredia sa spájajú s emóciami, ktoré môžu ovplyvniť výber nehnuteľnosti. Správnym prístupom pri výbere vhodnej reality zabránite nesprávnym rozhodnutiam.

Dlhodobý efekt rozhodnutí

Bývanie je súčasťou Vášho dlhodobého plánu. Reality si vyberáte „navždy“, alebo aspoň „na dlho“. Súčasné pocity sa jedného dňa rozplynú, ale Vaša nehnuteľnosť Vám zostane. A vy si svoje bývanie predsa chcete naplno užiť.

7 rád, ako zmierniť vplyv emócií pri výbere realít

Aby ste sa vyhli negatívnemu vplyvu emócií pri výbere vlastného bývania, prinášame Vám 7 užitočných rád:

1. Myslite dopredu

Či už hľadáte reality Prešov, alebo Vás zaujímajú reality Martin, stanovte si kritériá výberu dlho dopredu. To preto, aby ste mali čas ich ešte pred výberom reality prebrať a prípadne upraviť. Predídete tak patovej situácii, keď sa budete rozhodovať o výbere konkrétnej nehnuteľnosti vo dvojici s partnerom.

2. Dajte šancu horúcej hlave vychladnúť

Zostavte si široký zoznam realít, ktoré zodpovedajú Vašim predstavám. Vyberajte na realitných portáloch (ako je napríklad Soukromá inzerce nemovitostí zdarma bez realitky), obráťte sa na realitné kancelárie. Vytvorte si širšiu databázu a postupne z nej každý deň polovicu realít vyhoďte alebo vymažte. Ak máte na začiatku 30 nehnuteľností, tak pár kandidátov Vám zostane už na 3-4 deň. Nesnažte sa to urýchliť: Polovicu každý deň!

3. Diskutujte s každým, vyberajte s partnerom

Rozprávajte sa o Vašich plánoch na bývanie s partnerom, rodinou, priateľmi, známymi. Nie len o konkrétnych nehnuteľnostiach, ale aj o Vašich predstavách a súvislostiach. Získate tak mnoho názorov. Konečné rozhodnutie však vykonajte s partnerom. Bývať tam budete predsa vy.

4. Čeklist

Keď je Vaša myseľ zaťažená emóciami, môže sa stať, že pri prehliadke zabudnete niečo skontrolovať alebo sa na niečo spýtať. Pripravte si pred prehliadkou čeklist (zoznam, podľa ktorého pri prehliadke postupovať a otázok, na ktoré sa musíte spýtať). Na prehliadke si potom zo zoznamu postupne odškrtávajte.

5. Krátka prechádzka

Absolvovali ste už niekoľko prehliadok? Zájdite sa na byt / dom pozrieť ešte raz. Prejdite sa po okolí, zoznámte sa s infraštruktúrou a lokalitou. Predstavujte si, ako sa Vám tam bude bývať. Prechádzka na čerstvom vzduchu Vám prospeje, aj keby ste nehnuteľnosť nakoniec nekúpili.

6. Šibenička

Nezhodli ste sa s partnerom / partnerkou na jednej nehnuteľnosti a zostali Vám dvaja kandidáti? Nakreslite si na papier šibenicu (v tvare veľkého T). Napíšte si do nej výhody a nevýhody jednej aj druhej. Keď budú napísané na papieri, polovica ich emocionálneho náboja sa stratí. Potom ich spolu preberte.

7. Realitný maklér = Váš terapeut a sudca

Nechajte si poradiť od odborníka. Dobrý realitný maklér Vám vie pri výbere pomôcť a ako autorita môže dobrými argumentmi zmierniť prípadný spor s partnerom alebo Vám uľahčí výber v prípade Vášho váhania.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.