Diplomová práca: 18 krokový návod na spracovanie diplomovky
Diplomová práca je dôležitou súčasťou štúdia na vysokej škole. Pozrite si kompletný návod, ako spracovať diplomovú prácu. Sledujte kroky, ktoré je potrebné dodržať pre správne formálne a obsahové vypracovanie diplomovky. V ukážkovej diplomovej práci sú vyznačené odporúčania v červených bublinách a postup v modrých bublinách na ľavom okraji. Držíme palce pri vypracovaní diplomovky.
Ak sa do písania diplomovej alebo bakalárskej práce ešte len púšťate, odporúčame vám pre základnú orientáciu v problematike prečítať si článok Ako napísať diplomovú a bakalársku prácu.
Formálne údaje a postup na napísanie diplomovky
Formálne náležitosti a odporúčania nájdete v dokumente: Metodicka-pomocka-ako-pisat-bakalarsku-a-diplomovu-pracu (Zdroj: Vladimír T. MÍKA a Jiří HORÁČEK, AKO PÍSAŤ BAKALÁRSKU A DIPLOMOVÚ PRÁCU, Metodická pomôcka pre spracovateľov, záverečných a iných školských prác, Žilina 2009).
Technická norma a metodika k záverečnej práci
Dokument Štruktúra záverečnej práce objasňuje prístup pri spracovaní záverečnej práce. Budúci autori záverečných bakalárskych i diplomových prác tu nájdu obsahové zameranie jednotlivých kapitol a podkapitol, ako aj základné normy týkajúce sa formálnej úpravy záverečnej práce. Usporiadanie jednotlivých častí musí mať logický charakter a musí vychádzať zo štruktúry vedeckej práce (uvod – jadro – záver). Technickú normu a metodiku k diplomovej práci nájdete v sekcii Diplomová práca – Technická norma a metodika.
Ďalšie informácie, ukážky a formuláre k technickým normám a metodike nájdete na stránkach:
- Diplomová práca – Štátna norma STN ISO 690 na vypracovanie diplomovky
- Diplomová práca – Forma – odporúčanie
- Diplomová práca – Otázky, premenné, hypotézy a vedecké metódy
- Diplomová práca – Rozšírený rešerš
- Diplomová práca – Vedecký článok – úvod, teória, résumé, summary
- Diplomová práca – Zdroje
- Diplomová práca – Žiadosť o spoluprácu pri tvorbe diplomovej práce
- Pokyny na vypracovanie diplomovej práce
- Rešerše k diplomovej práci
Teória k diplomovke
Potrebujete napísať teoretickú časť k diplomovej práci? Inšpirujte sa tu. Vyberte si oblasť a pozrite si ukážky uverejnených teoretických častí diplomoviek Vašich kolegov:
- Diplomová práca – Teória – Služby a cestovný ruch
- Diplomová práca – Teória – Obchod
- Diplomová práca – Teória – Manažment
- Diplomová práca – Teória – Marketing
- Diplomová práca – Teória – Ekonómia
- Diplomová práca – Teória – Financie
18 krokový návod: rady a tipy a odporúčania
Formality na začiatku diplomovej práce
- Tvrdá stránka – Začiatok diplomovej práce
- Titulná stránka – -zaciatok-diplomovej-prace.pdf
- Čestné vyhlásenie diplomanta
- Poďakovanie diplomovému vedúcemu a ďalším spolupracovníkom
- Obsah diplomovej práce
Hlavná časť diplomovej práce
- Úvod diplomovej práce
- Teória – teoretické východiská
- Citácie
- Tabuľka s popisom
- Obrázok s popisom
- Analytická časť diplomovej práce
- Návrhová časť diplomovej práce
Záver diplomovej práce
- Záver diplomovej práce
- Zoznam použitej literatúry
- Zoznam použitých skratiek
- Zoznam použitých obrázkov
- Zoznam použitých tabuliek
- Zoznam príloh – príloha na DVD
Obhajoba diplomovej práce
- Obhajoba diplomovej práce a štátnice: postup, na čo sa pripraviť
- Pomôcka pre autorov diplomovej práce
Citácie, citáty a parafrázy – metódy citovania
Pri písaní akékoľvek odbornej, alebo vedeckej práci si dávajte pozor na správny spôsob citovania. Pod citáciou rozumieme označenie zdroja, z ktorého ste prebrali text, alebo parafrázovali myšlienku.
Dbajte na správne rozlišovanie toho, čo je citát, parafráza a čo vaša vlastná myšlienka. V opačnom prípade je vaša práca plagiátom. Mnoho študentov napríklad nerozlišuje medzi citátom a parafrázou. Pri citáte preberáte doslovné znenie časti textu. Citát dávate spravidla do úvodzoviek. Parafrázujete vtedy, keď vlastnými slovami preformulujete myšlienku iného autora. Parafrázu nedávate do úvodzoviek. V oboch prípadoch však musíte uviesť citáciu. Citáciu nakopak nemusíte uvádzať pri všeobecne známych faktoch, či súdoch (napr. Európska únia má 28 členov… Dlhodobou snahou Európskej únie je zabezpečiť voľný pohyb osôb, tovaru a služieb.)
Pri písaní diplomových, bakalárskych, či seminárnych prác odporúčame využívať viac parafrázy než citácie. Taktiež platí, že jedna prebratá myšlienka by nemala mať vo vašej práci dlhší rozsah ako jeden odsek.
Norma STN ISO 69 rozlišuje tri spôsoby citovania:
- Systém mena a dátumu (harvardský systém)
- Číselný systém
- Priebežné poznámky
Nech si vyberiete ktorúkoľvek metódu, je dôležité, aby ste ju už v práci nemenili. A úplne najideálnejšie je, ak sa naučíte jednu, ktorú používate počas celého štúdia. Taktiež sa naučte aspoň jednu citačnú konvenciu. Uvádzame aj niekoľko príkladov jednej konvencie, ktorá sa používa spolu s metódou systému mena a dátumu.
Systém mena a dátumu
Na mieste, kde citujete, uvediete v zátvorke priezvisko autora a rok vydania publikácie. Ak je meno autora súčasťou textu, v zátvorke uvádzate iba rok. Ak citujete druhú alebo tretiu publikáciu s rovnakým autorom a rokom, za meno dopíšete a, b, alebo c. Rovnako tak urobíte v zozname použitej literatúry. Za rokom môžete uviesť aj číslo strany. Ak citujete zdroj bez uvedeného autora (napr. nejaký dokument), uveďte prvý údaj v bibliografickom zázname.
Príklady:
Pri písaní diplomových, bakalárskych, či seminárnych prác sa odporúča využívať viac parafrázy než citácie (Holúbek, 2014).
Holúbek (2014) odporúča využívať pri písaní diplomových, bakalárskych, či diplomových prác viac parafrázy než citácie.
Pri písaní diplomových, bakalárskych, či seminárnych prác sa odporúča využívať viac parafrázy než citácie (Holúbek, 2014b, s. 115-116).
Pri písaní diplomových, bakalárskych, či seminárnych prác sa odporúča využívať viac parafrázy než citácie (Norma STN ISO 69, 2012).
Uvádzanie zdrojov v zozname použitej literatúry:
Uvádzame príklady, ako citovať monografiu, štúdiu z časopisu, štúdiu zo zborníka a internetový zdroj. Všímajte si bodky, čiarky, dvojbodky, kurzívu.
Holúbek, P. 2014. Ako správne citovať. Bratislava : VEDA. 78 s.
Holúbek, P. 2001a. Ako písať diplomové práce. In Pedagogický časopis, roč. 15, s. 115-129. ISBN 4787-1496.
Holúbek, P. 1998. Čo je plagiát. In Zborník z konferencie Metodika písania. Košice : Univerzita P. J. Šafárika, s. 101 – 108. ISBN 14-4747-558-7.
Holúbek, P. 2014. Ako napísať diplomovú prácu [online]. 2014 [cit. 2014-02-20]. Dostupné z: http://www.aula.sk/
Číselný systém
Na mieste, kde chceme citovať, uvedieme poradové číslo citácie. Rovnaké číslo bude mať bibliografický záznam v zozname odporúčanej literatúry. Za číslo môžeme uviesť aj číslo strany. Pri opakovanom citovaní sa použije číslo, ktoré bolo publikácii pridelené prvýkrát. Zoznam použitej literatúry sa zoradí podľa poradových čísiel citácií.
Príklad
Pri písaní diplomových, bakalárskych, či seminárnych prác sa odporúča využívať viac parafrázy než citácie [9].
Zoznam použitej literatúry:
9. HOLÚBEK, Peter. Ako správne citovať. Bratislava : VEDA, 2014. 84 s. ISBN 4787-1496.
Citovanie formou priebežných poznámok
Pri tejto metódy uvediete vždy na mieste, kde chcete citovať, číslo citácie. Najčastejšie sa využívajú horné indexy, ale môžu to byť aj čísla v okrúhlych alebo hranatých zátvorkách. Ďalšie údaje o citácii sa nachádzajú v poznámke pod čiarou, spolu s inými poznámkami. Aj opakovaný rovnaký zdroj má samostatné čísla poznámok.
Príklad
Pri písaní diplomových, bakalárskych, či seminárnych prác sa odporúča využívať viac parafrázy než citácie.³
____________________________
³ HOLÚBEK, Peter. Ako správne citovať. Bratislava : VEDA, 2014. 84 s. ISBN 4787-1496.
Uverejnite svoju diplomovku
Chcete zverejniť Vašu diplomovú prácu a poskytnúť možnosť ostatným, aby Vašu prácu citovali a mohli z nej čerpať inšpirácie? Radi ju uverejníme a Vy môžete získať odmenu za uverejnenie. Stačí, keď ju pošlete na simona@euroekonom.sk a uvediete, že Vašu diplomovú alebo bakalársku prácu môžeme uverejniť na portáli EuroEkonóm.sk. Ďakujeme Vám v mene všetkých študentov a poslucháčov.
Pozor na plagiátorstvo
Pod pojmom plagiátorstvo chápeme krádež alebo únos názorov, nápadov a iných nehmotných bohatstiev, ktoré sa neoprávnene privlastňujú a vydávajú za originálne, pôvodné. Plagiátorstvo môžeme definovať ako použitie originálnych myšlienok a tvorivých vyjadrení inej osoby s úmyslom prezentovať ich ako vlastné myšlienky a vyjadrenia. Plagiátorstvo je preberaním práce alebo ideí niekoho iného a ich vydávanie za svoje vlastné.
ICAI (International Center for Academic Integrity) uvádza elementy charakterizujúce plagiátorstvo. K plagiátorstvu dochádza, keď niekto:
- použije slová, myšlienky, alebo diela, ktoré možno pripísať inej identifikovateľnej osobe alebo zdroju
- bez uvedenia toho, odkiaľ boli získané,
- v situácii, keď existuje legitímne očakávanie pôvodného autorstva
- s cieľom získať nejaký prospech, úžitok alebo zisk, ktorý nemusí byť vždy peňažný.
Ukážky diplomových prác
Pozrite si množstvo diplomových prác o ekonomike, podnikaní, obchode, financiách a ďalších odvetviach ekonómie a ekonomiky:
- CRZP – Centrálny register záverečných prác
- Archív diplomových prác VŠ Bankovní institut (diplomové práce v slovenčine a češtine)
- Diplomové práce na SME
- Systém na odhaľovanie plagiátov medzi záverečnými prácami (Masarykova univerzita) (diplomové práce v slovenčine a češtine)
- Záverečné práce VUT Brno, Podnikateľská fakulta a ďalšie
- Výborné diplomové práce obhájené na Katedre informatiky (UNIBA)
Autor: EuroEkonóm.sk
Tento príspevok bol vytvorený 19.10.2009 a aktualizovaný 29.1.2023. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.
Už ste čítali?
Zdroje a literatúra
- Vladimír T. MÍKA a Jiří HORÁČEK, AKO PÍSAŤ BAKALÁRSKU A DIPLOMOVÚ PRÁCU, Metodická pomôcka pre spracovateľov, záverečných a iných školských prác, Žilina 2009
- http://fsi.uniza.sk/kkm/files/publikacie/ako_pisat_bp_a_dp(2012).pdf
- http://web.tuke.sk/kip/download/Stare/pisanie_zp_2009.pdf
- http://akopisatprace.sk/wp-content/uploads/eBook_Ako_pisat_vysokoskolske_prace.pdf
- http://akopisatprace.sk/wp-content/uploads/Ako_pisat_zaverecnu_pracu.pdf
- http://www.uvlf.sk/document/metodicke-usmernenie-k-vypracovaniu-zaverecnych-prac-rigoroznych-prac-a-habilitacnych-prac.pdf
- http://www.sstv.sk/wp-content/uploads/2010/09/Metodika-na-KOP-PK-stroj1.doc
Kam mám poslať moju diplomovku, prosím?
Ďakujem, perfektný návod na diplomovku. Keď svoju diplomovú prácu dokončím, tak vám ju pošlem. Držte sa všetci.
Chceš zverejniť svoju diplomovku? Pošli ju v PDF, DOC alebo ZIP na adresu: info(zavinac)toce.sk. Radi ju zverejníme.
Zistil si porušenie autorských práv, zneužitie portálu EuroEkonóm.sk alebo iné prehrešky proti duševnému vlastníctvu? Neváhaj a nahlás to na fraud@euroekonom.sk. Nezabudni poslať aj odkaz na stránku.
01-Tvrda-stranka-Formality-zaciatok-diplomovej-prace.pdf
02-Titulna-stranka-uvodna-stranka-Formality-zaciatok-diplomovej-prace.pdf
03-Cestne-vyhlasenie-diplomanta-Formality-zaciatok-diplomovej-prace.pdf
04-Podakovanie-diplomovemu-veducemu-a-dalsim-Formality-zaciatok-diplomovej-prace.pdf
05-Obsah-diplomovky-Formality-zaciatok-diplomovej-prace.pdf
06-Uvod-diplomovky-ukazka-Hlavna-cast-diplomovej-prace.pdf
07-Teoria-teoreticke-vychodiska-ukazka-Hlavna-cast-diplomovej-prace.pdf
08-Citacie-ukazka-Hlavna-cast-diplomovej-prace.pdf
09-Tabulka-s-popisom-ukazka-Hlavna-cast-diplomovej-prace.pdf
10-Obrazok-s-popisom-ukazka-Hlavna-cast-diplomovej-prace.pdf
11-Analyticka-cast-Hlavna-cast-diplomovej-prace.pdf
12-Navrhova-cast-ukazka-Hlavna-cast-diplomovej-prace.pdf
13-Zaver-diplomovej-prace-ukazka-Zaver-diplomovej-prace.pdf
14-Zoznam-pouzitej-literatury-ukazka-Zaver-diplomovej-prace.pdf
15-Zoznam-pouzitych-skratiek-ukazka-Zaver-diplomovej-prace.pdf
16-Zoznam-pouzitych-obrazkov-ukazka-Zaver-diplomovej-prace.pdf
17-Zoznam-pouzitych-tabuliek-ukazka-Zaver-diplomovej-prace.pdf
18-Zoznam-priloh-priloha-na-CD-ukazka-Zaver-diplomovej-prace.pdf
Obhajoba-diplomovej-prace-a-statnice-postup-na-co-sa-pripravit.pdf
Pomocka-pre-pisatelov-diplomovej-prace.pdf
Aké sú hlavné kroky odporúčané pri písaní diplomovej práce podľa EuroEkonóm.sk?Aké sú hlavné kroky odporúčané pri písaní diplomovej práce podľa EuroEkonóm.sk?
EuroEkonóm.sk odporúča detailný 18-krokový návod, ktorý pokrýva všetky fázy od prípravy cez písanie až po obhajobu diplomovej práce.
Je možné dodržiavaním týchto krokov zaručiť úspešnú obhajobu diplomovej práce?
Dodržiavanie odporúčaných krokov výrazne zvyšuje šance na úspešnú obhajobu, avšak úspech závisí aj od mnohých ďalších faktorov, ako je originalita práce, hĺbka analýzy a kvalita výskumu.
Môže byť prístup a metodika navrhovaná na EuroEkonóm.sk považovaná za univerzálne aplikovateľnú bez ohľadu na špecifiká odboru?
Zatiaľ čo navrhovaná metodika poskytuje solídny základ pre písanie akademickej práce, vždy je dôležité zohľadniť špecifické požiadavky a očakávania daného odboru alebo univerzity.