Možno ste sa pri voľbe vysokej školy stretli s pojmami ako prezenčná metóda štúdia, alebo externá forma štúdia. Čo tieto pojmy teda znamenajú?
Formy štúdia
Študijný program sa môže uskutočňovať v dennej forme štúdia alebo v externej forme štúdia. Vzdelávanie môže taktiež prebiehať prezenčnou, dištančnou alebo kombinovanou metódou.
Denné štúdium
Pri dennom štúdiu ste v škole prakticky každý deň (niekde to nemusí byť každý deň, ak máte možnosť si flexibilne nastaviť rozvrh). Celková časová náročnosť práce študenta zodpovedá pri tejto forme štúdia rozsahu 1500 až 1800 hodín za akademický rok vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti.
Externé štúdium
Externá forma je založená prevažne na samostatnom štúdiu a konzultáciách. Fyzicky sa tak v škole môžete ukázať raz alebo dvakrát za týždeň. Z hľadiska časovej náročnosti práci študenta je nastavená v rozsahu 750 až 1440 hodín za akademický rok vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti. Mnoho škôl si tento znížený časový rozsah vzdelávania kompenzuje predĺžením dĺžky štúdia v externej forme štúdia, napríklad o dobu pol roka, alebo rok.
Metódy štúdia
Prezenčné štúdium
Prezenčná metóda štúdia spočíva na vyučovaní s priamym kontaktom učiteľa so študentom.
Dištančné štúdium
Dištančná metóda nahrádza priamy kontakt učiteľa so študentom komunikáciou prostredníctvom informačných a komunikačných technológií.
Kombinované štúdium
Kombinovaná metóda je kombináciou prezenčnej a dištančnej metódy v približne rovnakej miere, prípadne s prevahou priameho kontaktu učiteľa so študentom.
Pri dennej forme a externej forme určitého študijného programu sa používajú rovnaké metódy. Ak používanie rovnakých metód nie je možné, prípadné nevyhnutné rozdiely v uskutočňovaní študijného programu v dennej forme a externej forme nesmú mať podľa zákona o vysokých škôl negatívny vplyv na výstupy vzdelávania. To znamená, že absolvent externého štúdia má mať rovnaké schopnosti a znalosti ako absolvent denného štúdia.
Ďalšie rady od Študijného poradcu
Pozrite si ďalšie rady a tipy od Študijného poradcu:
- Absolventská prax
- Formy a metódy štúdia
- Motivačné štipendium
- Podľa čoho si vybrať vysokú školu a odbor?
- Prerušenie štúdia
- Samospráva vysokej školy
- Školné
- Sociálne štipendium
- Štátnice a obhajoby
- Študentská pôžička
- Vysokoškolský diplom a červený diplom
- Vysokoškolský index, výpis výsledkov štúdia a ISIC
Autor: Miki
Tento príspevok bol vytvorený 11.10.2018 a aktualizovaný 27.5.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora Miki.