Ak zbadáme na strome trojfarebnú mačku, môžeme s istotou trvrdiť, že vidíme mačku, a nie kocúra bez toho, aby sme objekt nášho záujmu podrobili bližšiemu skúmaniu. Prinášame Vám vedecké vysvetlenie tohoto javu.
Genetika mačiek
Chovateľ mačiek potrebuje mať pre svoju činnosť aspoň základnú znalosť zákonov dedičnosti. Tieto znalosti využije pri určovaní „výsledkov“ svojho chovu, čiže vie predbežne určiť, aké jedince sa zo spojenia daných jedincov môžu vzniknúť. Chovateľov najviac zaujíma sfarbenie srsti mačiatok (genetika je však dôležitá aj kvôli predchádzaniu rôznym známym dedičným chorobám).
Melanín a farba srsti mačky domácej
Sfarbenie srsti mačiek vzniká odrazom svetla od malých pigmentovaných čiastočiek, ktoré sa nachádzajú v chlpoch. Tieto pigmentové čiastočky sa nazývajú melaníny. Môžu mať rôznu veľkosť aj tvar, byť zoskupené, alebo voľne rozprestrené po celej dĺžke chlpu. U mačiek rozoznávame dva základné melaníny – phaoemelanín (zafarbuje srsť do červena) a eumelanín (zafarbuje srsť do čierna).
Šľachtením vzniklo veľké množstvo mutácií, pri ktorých menia melaníny nielen svoj tvar, ale aj umiestnenie, či tvorbu zhlukov. Čierna farba potom vyzerá ako čokoládová alebo škoricová. Pôsobením riediaceho génu (dilution, skratka dd) z čiernej vzniká modrá (napr. u kartúzskych mačiek), z čokoládovej lilavá, zo škoricovej plavá a z červenej krémová. V roku 1974 vedci objavili ďalší riediaci gén, génový modifikátor (dilution modifier, skratka Dm). Tento mení modrú, lilavú a plavú na karamelovú a krémovú na broskyňovú (aprikotovú).
Biele mačky s modrými očami
Problematiku farieb komplikuje aj biela farba, ktorú riadi niekoľko génov. Srsť bielych mačiek neobsahuje žiadny pigment. U bielych mačiek predovšetkým s modrými očami sa vyskytuje hluchota a seriózni chovatelia nechávajú svoje zvieratá otestovať audiometrickým testom u veterinára.
Dedičnosť viazaná na pohlavie
Farba srsti mačky domácej sa viaže tiež na pohlavie (napríklad červená farba, alebo korytnačinové sfarbenie). Dedičnosť viazaná na pohlavie je známa pri všetkých vyšších organizmoch, ktoré majú cytologicky rozlíšiteľné pohlavie. Pohlavie vtákov určujú pohlavné chromozómy (W a Z), pričom samčekovia sú homogamní (WW), samičky sú heterogamné (WZ).
Dedičnosť trojfarebného sfarbenia mačiek
U mačiek je sfarbenie srsti dedičné alelovým párom B s neúplnou dominanciou. Genotyp BB vyvoláva čiernu farbu, genotyp bb farbu hrdzavú (ryšavú). Trojfarebnosť je vyvolaná kombináciou alel Bb. Pretože u kocúrov sú možné len kombinácie XBY a XbY, nemôžu mať genotyp Bb.
Sexovanie a jeho využitie v agropriemysle
Toto ľahké rozpoznávanie rozdielneho pohlavia využívajú chovatelia hydiny. Pri používaní znakov, ktoré ovládajú gény viazané na pohlavie, ako napríklad kresba trusu alebo sfarbenie peria kurčiat, možno hneď po vyliahnutí oddeliť sliepočky od kohútikov. Tejto metóde sa hovorí sexovanie. Sexovanie umožňuje u znáškových plemien kŕmiť len sliepky a veľké množstvo kohútikov zastaviť v raste. Šetria sa tým prostriedky na chov, priestor aj čas.
Záver: Videl som trojfarebného kocúra, čo mám robiť?
Žiadnu paniku, veľmi výnimočne sa stane, že sa chybou génov príde na svet aj trojfarebný kocúr. Títo kocúrikovia majú dva chromozómy X a jeden Y (teda XXY), genetický defekt je však veľmi vzácny. Trojfarební kocúri majú dosť svojich starostí, hlavne s ďalším rozmnožovaním – obvykle bývajú sterilní.
Genetika na prahu 21. storočia
Genetika na prahu 21. storočia je malá moderná encyklopédia z deväťdesiatych rokov 20. storočia. Jej postuláty však platia dodnes a tvoria základ modernej genetiky v Československu a pozdejšie na Slovensku. V troch základných častiach knihy nás autor Róbert Hončariv v 16 kapitolách oboznamuje s materiálnou podstatou dedičnosti a variability organizmov a s ich spätosťou s prostredím. Kapitoly sú venované teórii dedičnosti, aplikovanej genetike a základom molekulovej genetiky. Kategória: prírodné vedy, medicína, biológia, botanika.
Autor: Diskredit
Tento príspevok bol vytvorený 17.7.2016 a aktualizovaný 21.2.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora Diskredit.
Dobrý deň, ďakujem za informácie. Chcem sa teda uistiť: ak mám mačku s čiernymi škvrnami a skrížim ju s oranžovým kocúrom, budú ich samičí potomkovia trojfarební?
Určite by sa niektoré z mačiatok, samičiek, mohlo narodiť ako trojfarebné. Otec je práve zdrojom alely b.
To by chcelo este patrat u ich macacich babiciek a dedkov.
Babička z maminej strany je trojfarebná. Dedko sa, žiaľ, nedá zistiť, ako u voľne pustených mačiek býva zvykom. Keď dôjde čas na hľadanie nápadníka pre moju mačku (zatiaľ je to len mačiatko), môžem skúsiť nájsť takého, ktorého rodičia sú známi. Akí by mali optimálne byť?
Môžu sa Vám tam narodiť aj trojfarebné samičky (mačičky) – mačiatka. Kocúri(ryšaví) – sú práve zdrojom b alely.Nie všetky samičky budú trikolorky, ale niektoré by určite mali byť.
Určite bude vysoká pravdepodobnosť, že všetky alebo aspoň väčšina mačiček narodených z tohto spojenia bude práve trojfatrbná.