Metóda analýzy údajov – obsahová analýza
Metóda analýzy údajov patrí medzi kvantitatívno-kvalitatívne metódy. Umožňuje deskripciu dokumentu s následným odhalením tendencií a vzťahov na základe vopred stanovených kategórií a ukazovateľov. Jej druhom je metóda obsahovej analýzy.
Analýza informácii ako metóda je v odbornej literatúre vymedzená v dvoch rovinách. V širšom význame ide o jednu zo základných metodologických koncepcií v informačnej vede. Rozdeľuje sa na informačnú analýzu na formálnej úrovni (bibliografickej, práca s informačnými prameňmi) a na úrovni hĺbkovej transformácie informácií (práca s extrahovanými informáciami) zameranej na procesy hodnotenia obsahu a sémantickej interpretácie poznania a otázku spôsobov využitia informácií.
Z hľadiska obsahu informácií sa rozlišujú ďalšie typy analýzy informácií (argumentačná, porovnávacia, vecná, analýza adekvátnosti a relevancie, špeciálne analýzy). V užšom zmysle je informačná analýza metódou vytvárania prieskumových obrazov a transformácie informácií pre informačný prieskum. Týka sa reprezentácie poznania informačných zdrojov (dokumentov) a analýzy informačnej požiadavky používateľa. Môže sa uskutočňovať na rôznych úrovniach redukcie a transformácie informácií (napríklad ako identifikačná, obsahová, lingvistická, konceptuálna či kognitívna analýza). Môže mať formálny (identifikačný) alebo vecný (obsahový) charakter.
Kým identifikačná analýza určuje identifikačné (formálne) údaje o dokumente, obsahová analýza určuje obsahové (vecné) údaje o dokumente. Predstavuje východisko pre prípravu informácií do organizovaných prieskumných fondov. Obsahová (vecná) analýza je oveľa zložitejšia ako formálna analýza, vyžaduje si štúdium celého textu, z ktorého vyberá množinu slov, určujúcich jeho skrátený, ale zachovaný informačný obsah.
Obsahová analýza slúži na získanie dvojakých údajov, tzv. obsahových údajov a obsahových charakteristík. Obsahovými údajmi sprístupňujeme používateľovi priamo informácie z obsahu dokumentu v slovnej forme (referát alebo anotácia), kým obsahovou charakteristikou sprostredkujeme používateľovi nepriame informácie z dokumentu, ktorými sú znaky selekčného jazyka (notácia, predmetové heslá, kľúčové slová, deskriptory).